NĚMECKÉ FESTY

STRUKTURA FESTŮ

Kasárenské bloky

Kasárenské bloky představují dominantní stavbu každého festu. Stavěny byly na místech odvrácených od nepřítele tak, aby pokud možno nemohly být vystaveny přímé palbě. Fakticky se jednalo o centrum každého festu, ve kterém byla umístěna veškerá podpůrná infrastruktura. Odtud se také rozbíhaly podzemní komunikace do všech ostatních částí tvrze.

V závislosti na velikosti festu se jednalo o různě velké stavby a stejně tak kolísal také jejich počet. Fest mohl disponovat několika stejně velkými kasárenskými bloky, mohl však mít také jeden hlavní a několik menších (Ober-gentringen).

V interiéru se v závislosti na velikosti festu obvykle nacházely dvě patra kasárenských sálů, v nejnižším patře pak byly umístěny kuchyně, kotelna, zásoby vody a pokud nebyl vybudován samostatný objekt, byla tu také strojovna s veškerou potřebnou infrastrukturou (dílna, nádrže na pohonné hmoty) a také pekárna. Na stranách budovy bylo umístěno sociální zázemí. Celým objektem bylo obvykle možné procházet pomocí dvou rovnoběžných chodeb, které byly vedeny po stranách (obvykle neplatilo pro nejnižší poschodí). Chodba vedená po vnější straně kasáren byla navíc obvykle vybavena střílnami na ochranu bezprostředního okolí. Nacházely se zde ventilátory jak na elektrický, tak ruční pohon pro případ výpadku energie.

Blízkou obranu zajišťovala síť protipěchotních překážek a několik řad fortové mříže. Prostor pře samotnými vchody bylo možné navíc postřelovat pomocí ručních zbraní, případně těžkými kulomety. K dispozici byl také světlomet. Vstup zajišťovalo obvykle několik vchodů, které byly chráněny mohutnými pancéřovými dveřmi a disponovaly zalomenou chodbičkou se střílnou na jejich ochranu. V ojedinělých případech byl na stropnici kasáren k dispozici také pozorovací zvon.

Fotografie Fest Obergentringen - hlavní kasárenská budova
Fotografie Fest Obergentringen - malá kasárenská budova
Fotografie Fest Königsmachern - kasárna s maskováním

Kaponiéry

V průběhu výstavby opevnění prošly objekty zajišťující blízkou obranu fortů a později festů bouřlivým vývojem. Z tohoto důvodu je možné se setkat s celou řadou provedení kontreskarpových kaponiér, které byly později nahrazovány samostatnými objekty, které postřelovaly linie hlavních protipěchotních překážek.

Obvykle se jednalo o objekty s dělostřeleckou výzbrojí, kterou teprve v pozdějších fázích začaly pozvolna vytlačovat těžké kulomety. K dispozici byly pozorovací průzory a pevnostní světlomety. Vše bylo chráněno pomocí pancéřových oponek a desek, které zesilovaly prostor střílen. Objekty byly obvykle podzemní komunikací napojeny na centrální kasárenskou budovu.

Protipěchotní obranu zajišťovaly husté sítě protipěchotních překážek a fortové mříže. U objektů se často v prostoru pod střílnami objevovaly diamantové příkopy. Střílny byly navíc chráněny pomocí krakorců a další soustavy mříží od proniknutí nepřítele ze stropnice.

Kaponíéry byly často navzájem propojeny také pomocí kontreskarpových galerií, ze kterých mohly být vyvedeny další střílny usnadňující postřelování protilehlého svahu stoupajícího do nitra tvrze. Galerie navíc plnily funkci protiminovou. Bylo z nich možné v předpřipravených pozicích začít hloubit tunel proti nepříteli, který by se uchýlil k podzemní minové válce s cílem zničit kontreskarpu a uvolnit si tak cestu do pevnosti.

U staršího polygonálního opevnění měly obvykle kaponiéry přímý vstup z prostoru příkopu. U pozdějších staveb je tento vchod buď zazděn nebo se u nich již nenachází vůbec. Případně je přístup řešen nouzových východem v prostoru kontreskarpové galerie.

Fotografie Fest Königsmachern - kaponiéra zakomponovaná do kontreskarpové zdi
Fotografie Fest Graf Haeseler - klasické kaponiéra z období pancéřových fortů
Fotografie Fest von der Goltz - nejmodernější řešení protipěchotní obrany pomocí bojových objektů

Pěchotní forty a Pěchotní opěrné body

Hlavním úkolem pěchotních fortů v sestavě festů byla blízká obrana a blokování přístupů k pancéřovým bateriím. Oproti běžným pěchotním fortům se lišily především svojí velikostí, v kasárenských budovách bylo navíc nutné ubytovat také velký počet dělostřelců.

Jádrem byly kasárenské bloky, které jsou popsány výše. Na ně byly poternou napojeny jednotlivé pohotovnostní úkryty a pozorovací stanoviště, ze kterých vedla celá řada východů na pěchotní parapety. Ty byly provedeny z betonu a kromě zákopového systému a palebných postavení pěchoty byly vybaveny střeleckými stoly pro těžké kulomety, pozorovacími stanovišti (včetně tzv. šneků, případně pozorovacích zvonů), příručními sklady munice, případně postaveními pro rychlopalné kanóny.

Jediným podstatným rozdílem mezi Pěchotním fortem a Pěchotním opěrným bodem v sestavě festů byla existence příkopu v případě prvně jmenovaného. Jejich obranu zajišťovaly kaponiéry, protipěchotní překážky a fortové mříže. V případě Pěchotních opěrných bodů byla okolo položena pouze linie protipěchotních překážek a fortových mříží. Pěchotní opěrné body mohly nicméně disponovat velmi silnou výzbrojí srovnatelnou s pěchotními forty.

Fotografie Fest Wagner - kasárenská budova pěchotního opěrného bodu
Fotografie Fest Wagner - střelecké parapety na povrchu pěchotního fortu, vzadu pohotovostní úkryt
Fotografie Fest Wagner - střelecké parapety na povrchu pěchotního fortu

Objekty pro pozorování

Pozorovací objekty v sestavě festů byly malými betonovými stavbami, které byly napojeny na podzemní komunikaci (není pravidlem) a disponovaly pouze pancéřovým pozorovacím zvonem. Případně objekt disponoval také úkrytem a výstupem na povrch festu, který používala posádka při obsazování betonových palebních postavení.

Pancéřové baterie

Jako následek vývoje pevnostního stavitelství v Německu došlo postupem let k přesunu pancéřových baterií z volných prostranství do soustavy festů. Zde byly umisťovány na strategická místa umožňující vedení dalekých paleb a zároveň poskytující dostatek ochrany před nepřátelským pozorováním, které by umožnilo přesněji zacílit palbu.

Baterie byly napojeny na podzemní komunikace umožňující spojení především s kasárenskými trakty. Pozorování bylo zajištěno pomocí několika zvonů. Některé z nich mohly být umístěny přímo na stropnici baterie. Pokud však nebylo možné přímé pozorování, zajišťovaly tuto činnost samostatné malé objekty.

Podél celého objektu vedly na stranách dvě spojovací chodby. Z větší z nich, která se nacházela v týlu objektu se vstupovalo do jednotlivých místností a především do šachet pro jednotlivé kopule. Na chodbě se nacházely elektrické a pro případ výpadku proudu také ruční ventilátory. Obvykle se ve stěně nacházelo také několik střílen pro blízkou obranu. Na jedné straně baterie byla umístěna kaponiéra pro blízkou obranu. V ojedinělých případech měla rozšířenou funkci a postřelovala také linii překážek k sousedním objektům (fest von der Goltz).

Kromě pancéřových kopulí tvořily dominantní část objektů sklady munice, které byly propojeny s kopulemi pomocí výtahů. Vystřelené nábojnice se vracely do prostoru hlavní chodby pomocí toboganů.

Samotné baterie měly nejčastěji tři nebo čtyři pancéřové otočné věže. Starší typy baterií disponovaly v ojedinělých případech dvěma kopulemi (Graf Haeseler). Naopak zcela výjimečná baterie se nachází ve festu Lothringen, která disponuje šesti kopulemi (nachází se však v aktivním vojenském prostoru a tudíž je nepřístupná).

Fotografie Fest Wagner - samostatná dělostřelecká pozorovatelna na předpolí pancéřové baterie
Fotografie Fest Wagner - celkový pohled na pancéřovou baterii
Fotografie Fest Wagner - celkový pohled na pancéřovou baterii

Dělostřelecké baterie

Jistou specialitou je postavení pro dva kanóny ráže 15 cm na štítové lafetě (lodní kanóny), které je zakomponováno do festu Wagner v Metách. Kanóny měly být do svých postavení dopraveny až v případě nebezpečí, a to pomocí předem postavené železnice, která končila přímo před objektem. Součásti byl také rozměrný úkryt pro posádku a bezpečné příruční sklady munice.

Fotografie Fest Wagner - úkryt pro dělostřelce
Fotografie Fest Wagner - příruční sklady munice
Fotografie Fest Wagner - otevřené baterie