ŠVÝCARSKÁ OPEVNĚNÍ

Dělostřelecká tvrz San Carlo

Za Gotthardským průsmykem směrem do Andermattu byla vybudována ve stejnojmenné zatáčce staré silnice dělostřelecká tvrz San Carlo, která se stala prototypem moderních kavernových staveb, jejichž hlavní výzbroj byla umístěna v otočných pancéřových věžích. Na základě zde získaných zkušeností byly v následujících letech budovány o poznání větší stavby v prostoru Andermattu, Sargansu a St. Maurice.

Kromě vchodového objektu vyčnívaly nad povrch pouze dvě otočné pancéřové věže s hlavní výzbrojí, kterou tvořily kanóny ráže 105mm (10,5 cm Panzerturmkanone 1939 L52) s dostřelem 22 kilometrů. Síla pancéřování činila 35 centimetrů, kadence 6-8 ran za minutu. Hlavním úkolem bylo blokování komunikace vedoucí přes průsmyk. Výstavba tvrze však do značné míry souvisela také s výstavbou italské vojenské silnice do průsmyku San Giacomo. Celkem zde bylo vyraženo 690 metrů podzemních chodeb. Užitná plocha čítala 4000 metrů čtverečných, na které se nacházely především muniční sklady, ubikace, strojovna, kuchyně, ošetřovna a sociální zázemí.

Foto
Jeden z pěchotních objetků postřelující povrch tvrze

Stavba započala v roce 1938, již o rok později byly osazeny a připraveny k palbě obě věže, podzemí bylo kompletně dokončeno v roce 1942. Vzhledem k tomu, že samotná tvrz nedisponovala žádnou protipěchotní obranou, bylo v okolí vybudováno několik objektů s kulometnou výzbrojí - ty byly kompletně dokončeny v roce 1944.

K vyřazení ze služby došlo v roce 1999. Následně zde byl po určitých úpravách otevřen luxusní hotel. Původní koncept zkrachoval v roce 2010, od roku 2015 je však znovuotevřen. Celý povrch je volně přístupný.

Fotogalerie

 

 

Mapa