ŠVÝCARSKÁ OPEVNĚNÍ

Uzávěr Trin

Uzávěr Trin vybudovaný v letech 1941-1943 (Sperrstelle Trin) je velmi zajímavou ukázkou pěchotního uzávěru důležité komunikace. Nachází se západně od Trinu a jeho úkolem bylo blokování silnice Chur - Andermatt. Část objektů v severní části úzávěru je přístupná v rámci komentovaných prohlídek, které trvají přibližně 3 hodiny.

Tři bojové objekty se nacházejí v bezprostřední blízkosti silnice, kterou bylo možné blokovat pomocí protitankových překážek.

Foto
Pěchotní objekt A7765 - Porclis Strasse

A7767 - Porclis Nord je dvoupatrový pěchotní srub maskovaný jako dřevěná chata. Postaven byl v roce 1942, jeho hlavní výzbroj tvořily dva těžké kulomety a jeden lehký kulomet. Pro blízkou obranu byly k dispozici granátové skluzy, které však byly v poválečném období zabetonovány. Posádku tvořilo 15 mužů.

A7766 - Porclis West je opět maskován jako stodola. Vybudován byl v roce 1942, posádka 9 mužů měla k dispozici protitankový kanón Ik 35/41 (47mm Infanteriekanone 35/41 L31) a lehký kulomet. Později došlo k přezbrojení na protitankový kanón ráže 90mm (9 CM PAK 50/57)

A7765 - Porclis Strasse je umístěn těsně u hlavní silnice a je maskován jako budova vodárny. Postaven byl také v roce 1942. Původní výzbroj tvořil protitankový kanón a těžký kulomet, později došlo k přezbrojení na těžký a lehký kulomet. Posádku tvořilo 8 mužů.

Hlavní atrakcí jsou kavernové objekty Crap Bargatzi a Crap Ping (A7762) vybudované v letech 1941 - 1942. Jedná se o takřka identické objekty umístěné ve strmých skalnatých věžích. Jejich výzbroj tvořila vždy dvojice těžkých kulometů a jeden kulomet lehký. Posádku tvořilo celkem 30 mužů. Zásobování bylo zajištěno pomocí lanovky, která vedla do kaverny Crap Bargatzi. Mezi oběma objekty se nacházela poměrně hluboká strž, z tohoto důvodu bylo nutné vybudovat spojovací chodbu s celkem 300 schody, část strže byla navíc zasypána vytěženým materiálem. V Crap Ping byl k dispozici pouze nouzový východ. Vzhledem ke komplikovanému přístupu byla kaverna Crap Ping ponechána v původním stavu, proti tomu kaverna Crap Bargatzi byla při opuštění armádou zcela vyklizena a samotná lanovka prodána. Zdejší prostory procházely v době návštěvy (2016) rekonstrukcí, stejně tak sem byla instalována nová lanovka nahrazující tu původní.

Švýcarská muzea se většinou zaměřují na velké dělostřelecké tvrze. Zdejší muzeum je tak jednou z mála příležitostí, jak se může návštěvník seznámit s menšími pěchotními objekty.

Fotogalerie

 

 

Mapa