STUDENÁ VÁLKA - FINSKO

Ostrov Vallisaari

Ostrov Vallisaari je součástí vnitřního prstence ostrovů okolo Helsinek. První opevnění zde začalo vznikat již v 17. století. Silnou výstavbu však sebou přinesla až ruská nadvláda a datuje se do poloviny 19. století. Postupně zde bylo vybudována řada pobřežních dělostřeleckých baterií, povrchových i kavernových skladů munice. Zároveň došlo k umělému spojení se sousedním ostrovem Kuninkaasaari, který byl rovněž silně opevněn. Již před 1. světovou válkou se těžiště obrany přeneslo na vnější prstenec ostrovů a vojenský význam ostrova postupně upadal. Provedeny však byly ještě modernizační práce na starších bateriích a vybudovány nové sklady munice.

Po vzniku Finska se zde nacházely především velké sklady munice - torpéd a námořních min. 9.7.1937 zde došlo k mohutnému výbuchu v jenom z muničních skladů. Následky exploze jsou odstraňovány dodnes. V období Pokračovací války byl na východě ostrova Vallisaari vybudován velký podzemní komplex pro skladování torpéd. V poválečném období se zde nacházel jejich tajný vývoj a testovací zařízení.

V období studené války byla na jihu ostrova vybudována baterie s kanóny 100 56 TK. Dva kusy byly vestavěny do starší ruské baterie (VIII. Baterie), další dva nových objektů. Postaveno bylo také nové velitelské stanoviště a stanoviště řízení palby s dálkoměrem. V jeho okolí se nacházejí také stanoviště protiletadlových kanónů.

Armáda opustila ostrov v roce 2008. Od roku 2016 je zpřístupněn veřejnosti. Jižní část ostrova s baterií 100 56 TK je nadále oficiálně nepřístupná. Běžně jsou na ostrově nabízeny prohlídky starších ruských baterií. Pouze výjimečně se provádí také po podzemních skladech z různých období i po baterii 100 56 TK včetně interiéru (obvykle 1x ročně, dříve fungovaly v letních měsících 1x týdně). Exkurze lze domluvit také individuálně, vzhledem k ceně jsou však prohlídky určeny pro velké skupiny.

Fotogalerie

Fotografie Sklad torpéd 1940-1941
Fotografie Sklad pancéřových dílů pro věž 305mm
Fotografie Trojice kopulí pro těžký kulomet určených k blízké obraně ostrova
Fotografie Kopule pro těžký kulomet s pozorovacím průzorem pocházející ze 2. světová války
Fotografie Štítek na kopuli pro těžký kulomet
Fotografie Jeden ze vchodů do skladu torpéd
Fotografie Jeden ze vchodů do skladu torpéd
Fotografie 5. Baterie na ostrově Kuninkaansaari
Fotografie 5. Baterie na ostrově Kuninkaansaari
Fotografie Pozorovatelna - průzory směřují k sousednímu ostrovu Suomenlinna
Fotografie Maják na jihu ostrova a nad ním věž 100 56 TK
Fotografie Maják na jihu ostrova a nad ním věž 100 56 TK
Fotografie Sklad pancéřových plátů pro věž 305mm

Mapa