STUDENÁ VÁLKA - ČESKOSLOVENSKO

Bunkr Drnov - Muzeum protivzdušné obrany

Od roku 1981 probíhala ve svahu v blízkosti obce Drnov výstavba rozlehlého vojenského areálu, jehož součástí byl také odolný objekt (50.2288814N, 14.1583775E), ve kterém sídlilo velitelské stanoviště 71. protiletadlové raketové brigády a 56. radiotechnického praporu a naváděcího stanoviště NS-5. Přilehlá kasárna s veškerou potřebnou infrastrukturou pojala 1000 vojáků. Celková cena se vyšplhala na 500 mil. Kčs.

Do provozu byl celý areál uveden 1. května 1985, kdy začíná také nepřetržitý provoz celého stanoviště. Samotný objekt by vybudován ve svahu tak, aby byl před případným bombardováním z jedné strany kryt vrcholem kopce a z opačné kasárenskými budovami. Stropnice měla odolat leteckým pumám o hmotnosti 250-500 kg. Interiér byl rozdělen do tří částí - technologické, velitelské a skladové pro kabiny automatických systémů velení (ASV). Celková vnitřní plocha zabírala 5500 m2. Pohotovost zde drželo 48 vojáků, celková kapacita byla 170 osob, pro které bylo připravené zázemí na 27 dnů. Svému účelu objekt sloužil do roku 2003, v roce 2007 byl převzat občanským sdružením Bunkr Drnov a od roku 2014 se zde nachází velmi zajímavé muzeum.

Foto
Muzeum protivzdušné obrany - hlavní vchod s venkovní expozicí

V technologické části se nachází zásobník na 25 tisíc litrů nafty a strojovna o celkovém instalovaném výkonu 1,2 MW. Nachází se zde také filtrovna, kotelna, vodní hospodářství a dekontaminační smyčka do "čisté" části objektu. Součástí velitelského stanoviště je také kantýna, kuřárna a sociální zázemí. Některé části však nejsou v rámci prohlídek přístupné. Ve skladech ASV se nachází depozitář muzea, které zde bylo otevřeno v roce 2014. Bohatá expozice je zde věnovaná protivzdušné obraně. Mezi exponáty patří ruské rakety S-75 Volchov a Dvina, S-125 Něva, S-200 Vega, 2K12 Kub, OSA, STRELA, ale také "starší" protiletadlový kanón PLDvK vz. 53, který se nachází přímo ve vstupu do objektu.

Fotografie Strojovna
Fotografie Strojovna
Fotografie Strojovna
Fotografie Filtrovna
Fotografie Zařízení na vytápění objektu a ohřev vody
Fotografie Zařízení na vytápění objektu a ohřev vody
Fotografie Dekontaminační sprchy
Fotografie Kotelna
Fotografie Klimatizace
Fotografie Vodárna
Fotografie Velitelský sál
Fotografie Velitelský sál

Fotogalerie