Pěchotní tvrz Col de Restefond

Rok výstavby

1938 - 1939

 

Popis

Malá pěchotní tvrz bránící nedaleký stejnojmenný průsmyk. SF Dauphiné - Subsektor Jausiers

 

Současný stav

Volně přístupná, přímo v průsmyku se nachází sklad nevyužitých pancéřových prvků.

 

Externí odkaz

 

Výzbroj

B1 (EH) - 1x JM a 1x FM ve střílnách pod betonem, Zvony: 1x GFM

B2 (EH) - 1x FM ve střílně pod betonem

B3 - 1x JM a 1x FM ve střílnách pod betonem, Zvony: 1x GFM

B4 - objekt "Komín"

 

 

Riziko obejití silných opevnění v údolí Ubaye a nepřátelského útoku na Jasiers, případně na Barcelonnette vedlo již na konci 19. stolení a na začátku stolení dvacátého k výstavbě opevněných kasáren a strážnic systému Séré de Riviéres v okolí Restefondu. Výstavba opevnění se sem vrátila znovu ve 30. letech, kdy zde byly budovány tvrze v rámci výstavby Maginotovy linie. Průsmyk Col de Restefond se nachází v nadmořské výšce 2.680 metrů. V době výstavby zde neexistovaly silnice ve stávající podobě (okruh okolo Cime de la Bonette ani silnice přes Col de la Bonette 2715 m.n.m.) a jedinou existující cestou byla právě ta vedoucí přes Col de Restefond. Ta byla opevněna pomocí dvou pěchotních tvrzí. Nad průsmykem Raspaillon (2513 m.n.m.) byla vybudována pěchotní tvrz Granges Communes a o přibližně 1500 metrů dál pěchotní tvrz Col de Restefond, která se nacházela přímo ve stejnojmenném průsmyku. Poněkud stranou na hřebenu byla plánována dělostřelecká tvrz Restefond, která svojí palbou měla krýt nejen přístupy v výše uvedeným pěchotním tvrzím, ale také k jižně se nacházejí pěchotní tvrzi v průsmyku Moutiére (2438 m.n.m.).

Výstavba pěchotní tvrze Col de Restefond (44.3351386N, 6.8102281E) započala v roce 1938 podle projektu CORF. Jedná se verzi pasivního úkrytu kombinovaného s bojovým objektem. Skládá se ze dvou vchodů. Severní Blok 1 je vyzbrojen dvojčetem těžkých kulometů postřelujícím cestu vedoucí ke vchodovému objektu sousední dělostřelecké tvrze Restefond. Blízkou obranu zajišťovala střílna FM a na stropnici osazený zvon pro pozorování a blízkou obranu GFM. Jižní vchod - Blok 2 byl vyzbrojen pouze střílnou pro lehký kulomet (FM). Nad nimi se nachází objekt "komín". Na opačné straně hřebene je umístěn poslední objekt tvrze - Blok 3, který přímou palbou postřeluje cestu vedoucí do průsmyku pomocí dvojčete těžkých kulometů ve střílně pod betonem. Na stropnici je osazen zvon GFM, blízkou obranu zajišťuje střílna FM pro lehký kulomet.

Foto
Nákres pěchotní tvrze Col de Restefond - Podkladová mapa: mapy.cz

U pěchotní tvrze se v posledních letech střídají období, kdy je uzavřená a přístupná, i když poslední dobou se zdá, že je trvale otevřená. Vnitřní vybavení není v příliš dobrém stavu, nejvíce utrpěla strojovna, která je postupně rozebírána. Podzemí je často mírně zatopeno. Severně od tvrze, přímo v průsmyku (44.3361517N, 6.8084258E) se nacházejí pozůstatky skladů materiálu pro výstavbu sousední dělostřelecké tvrze. Dodnes se zde zachovaly pancéřové prvky připravené pro výstavbu nerealizovaných objektů - pancéřové kopule, střílny pro kanón ráže 75 mm Model 1932, minometné střílny. Jedná se o jedinečnou příležitost prohlédnout si tyto často mohutné prvky neosazené do bojových objektů.

Fotogalerie

Fotografie Vchodobý objekt B1 se zvonem GFM
Fotografie Vchodobý objekt B2
Fotografie Bojový objekt B3 - se zvonem GFM
Fotografie Bojový objekt B3 - střílna JM a zvon GFM
Fotografie Sklad pancéřových prvků v průsmyku pro nerealizované objekty nedaleké dělostřelecké tvrze Restefond (zvon GFM)
Fotografie Sklad pancéřových prvků v průsmyku pro nerealizované objekty nedaleké dělostřelecké tvrze Restefond (dělostřelecká střílna)

 

Další fotografie - Pěchotní tvrz Col de Restefond

 

Mapa

Foto
Letecký snímek pěchotní tvrze Col de Restefond. Zakroužkovaná je deponie nepoužitých pancéřových prvků v průsmyku - Podkladová mapa: geoportail.fr