Dělostřelecká tvrz Four-á-Chaux
Rok výstavby
1931 - 1936
Popis
Velká dělostřelecká tvrz s plánovanou posádkou 510 mužů byla vážně poškozena během 2. světové války. Prošla poválečnou reaktivací. SF Vosges - Subsektor Langensoultzbach
Současný stav
Muzeum
Externí odkaz
Výzbroj
B1 - Kopule pro dvojici houfnic 135 mm, Zvony: GFM
B2 - Kopule pro dvojici kanónů ráže 75mm (75/32), Zvony: GFM, JM
B3 - Kopule pro dvojici 81mm minometů, Zvony: GFM a LG
B4 - Zvony: 1x VDP, 1x GFM, 2x JM
B5 - Kopule pro dvojče těžkých kulometů, Zvony - 1xGFM
B6 - Dvojče TK/47mmPTK a Dvojče TK ve střílně pod betonem, Zvony: 1x GFM, 1x VDP, 1x JM
EM - Dvojče TK/47mmPTK ve střílně pod betonem, Zvony: 2x GFM
EH - Dvojče TK/47mmPTK ve střílně pod betonem, Zvony: 1x GFM
Nedaleko městečka Lembach se nachází tvrz Four a Chaux s celkem osmi objekty, jejíž interiér je přístupný jako muzeum. Jedná se o klasickou velkou dělostřeleckou tvrz, pouze nedisponuje dělostřeleckým srubem, veškerá těžká výzbroj je umístěna ve výsuvných věžích. Pevnost disponuje vchodem pro munici, o něco výše je položen vchod pro posádku. Blok B1 byl vyzbrojen kopulí pro dvojici houfnic ráže 135mm, blízkou obranu zajišťovaly dva zvony GFM. B2 disponoval podobnou výzbrojí a sice výsuvnou otočnou věží pro dvojici kanónů ráže 75 mm (75/32), blízkou obranu zajišťoval zvon GFM a JM. B3 byl opět vybaven otočnou výsuvnou věží, tentokrát však pro dvojici minometů ráže 81 mm ani zde nechyběl zvon GFM a pro změnu LG.
Pro blízkou obranu byl určen objekt B4, který měl veškerou výzbroj umístěnou ve zvonech GFM a 2x JM, zároveň zde bylo stanoviště pro dělostřelecké pozorování ve zvonu VDP. Rozsáhlý prostor v okolí mohl kontrolovat blok B5 palbou z těžkého kulometu umístěného v otočné výsuvné věži, podporoval ho jeden zvon GFM. Posledním objektem byl B6, který měl jako jediný výzbroj i ve střílnách pod betonem, jednalo se o dvě střílny JM, jedna v provedení JM/AC47, na stropnici byly umístěny zvony GFM, JM a VDP.
Prohlídka začíná u vchodového objektu pro munici, ve které se zakoupí vstupenky. Poté následuje přesun ke vchodu pro pěší, kde začíná samotná prohlídka s průvodcem. Po domluvě je možné vyslechnout si ji také v německém jazyce. Po vstupu následuje prohlídka kasárenského traktu, především kuchyně, ubikací, ale také takových lahůdek jako je márnice. Dále cesta vede do velícího stanoviště, odkud byla řízena palba všech těžkých zbraní. Následuje výstup do objektu s otočnou výsuvnou kopulí pro dvojici kanónů ráže 75 mm (75/32), kde je předvedena její funkčnost (rotace, vysouvání). Díky obrazovce a kamerovému systému je možné pozorovat i dění z venčí objektu.
Následuje sestup zpět do podzemní. Návštěvníky zaujme především dlouhá svážnice, v tomto případě ovšem spíše "vyvážnice", protože směrem od vchodového objektu vede směrem nahoru, to vše vzhledem k prudkému kopci, ve kterém je tvrz postavena. Za pozornost dále stojí strojovna, jejíž agregáty jsou dobrém stavu. Samotná tvrz prošla v průběhu okupace silnými zkouškami odolnosti staveb i zbraní, během kterých byla téměř zcela zničena. Současný stav je tak dílem poválečné reaktivace.
Fotogalerie
Další fotografie - Dělostřelecká tvrz Four-á-Chaux