Pěchotní tvrz Col de Granon
Rok výstavby
1933 - 1940 (nedokončená)
Popis
Malá pěchotní tvrz uzavírající stejnojmenný průsmyk severozápadně od Brianconu. SF Dauphiné - Subsektor Haute-Clarée/Guisane
Současný stav
Tvrz je volně přístupná, podzemí je stavebně nedokončené
Externí odkaz
Výzbroj
B1 (E) - FM ve střílně pod betonem
B2 - nepostaven (na jeho místě se nachází zničený provizorní objekt)
B3 - JM a FM ve střílnách pod betonem, Zvony: 1x Typ 2
B4 - Zvony: 1x GFM
Již od začátku 30. let byla plánována výstavba tvrze blokující průsmyk Granon (Col du Granon 2413 m.n.m.), nacházející se na horském hřebenu severovýchodě od Brianconu. Riziko obejití opevnění přímo v okolí města vedlo k výstavbě opevnění v tomto prostoru již v předchozím století (např. Fort de l'Olive). Přímo v průsmyku Granon se nacházejí velká kasárna, samotná tvrz byla umístěna před průsmykem v nadmořské výšce 2 329 m.n.m..
Původně plánovaná dělostřelecká tvrz se postupně v projektech úměrně k finančním škrtům zmenšovala, až do podoby samostatných pěchotních objektů. Až vzrůstající riziko vypuknutí války s Itálií vedlo k realizace malé pěchotní tvrze dle projektu CORF, který však realizovaly vojenské jednotky (menší stavební práce zde probíhaly již v roce 1933, ale byly záhy přerušeny).
Jako první byl nakonec v roce 1938 vybetonován vchodový objekt B1 se střílnou pro lehký kulomet (FM). Další zbraň bylo možné osadit do střílny přímo ve vchodových pancéřových dveřích. Následně se stavba poněkud zasekla. Plánovaný objekt B2 nebyl vůbec realizován a na jeho došlo k vybudování provizorního objektu.
K betonáži zbývajících objektů B3 a B4 došlo až těsně před vypuknutím války v roce 1940. Podzemí je v hrubém stavu a některé jeho části jsou stavebně nedokončené.
Fotogalerie
Další fotografie - Pěchotní tvrz Col de Granon
Tefonní ústředna Saint Joseph
Cestou do průsmyku Granon nelze po pravé straně silnice přehlédnout tefonní ústřednu Saint Joseph (44.9654458N, 6.5856211E), která byla vybudována organizací MOM v letech 1932 - 1934. Jedná se o pasivní typizovaný objekt s telefonní ústřednou a jednoduchými ubikacemi, kuchyní a sociálním zázemím. Vstupuje se do ní pomocí dvou vchodů. Vybudována je jako tubus tvarovaný z vlnitého plechu, který při betonáži sloužil jako vnitřní bednění. Tato forma výstavby byla pravděpodobně zvolena kvůli nestabilnímu podloži, které nedovolovalo ražbu podzemních prostor.