Strojovny
V závislosti na velikosti tvrze, počtu objektů a velikosti osádky byly v podzemí budovány různě velké strojovny, jejichž cílem bylo ve válečném stavu, kdy došlo k odpojení vnějšího zdroje elektřiny, zásobovat celou tvrz dostatečným množstvím elektrické energie, stejně jako v ostatních případech bylo i ve strojovnách veškeré vybavení duplicitní tak, aby v případě výpadku jednoho agregátu mohl být do provozu uveden náhradní. Kromě velkých agregátů se zde nacházel také malý, který sloužil k nouzovému osvětlení a startování těch větších.
Společnost SGCM (Société Générale de Constructions Mécaniques) dodávala dva základní typy vznětových motorů (s řadou modifikací) do největších dělostřeleckých tvrzí, především do okolí Metz. V omezeném množství dodávala své agregáty do dělostřeleckých tvrzí také společnost Sulzer.
Ve strojovnách tvrzí umístěných v Alpách jsou často osazeny agregáty SMIM (Société des Moteurs à gaz et d'Industrie Mécanique), které byly produkovány v celé řadě variant.
Společnost CLM (Compagnie Lilloise des Moteurs), dodávala především menší "startovací" motory do tvrzí, které sloužily zároveň jako hlavní výbava strojoven v kasematách a pozorovatelnách. Prokudovány byly na základě licence od společnosti Junkers. Stejná společnost produkovala také velké generátory, které byly instalovány ve tvrzích "Nové fronty" a také v některých velkých dělostřeleckých tvrzích. Spíše menší motory dodávala také společnost Baudouin. Především do okolí Metz a do Přímořských alp (Alpes Maritimes) dodávala vybavení strojoven také spelečnost Renault.