Fort St Angelo

Současná podoba Fortu St Angelo, který je strategicky umístěn doprostřed Velkého přístavu, pochází z 90. let 17. století. Vznikl přestavbou starší pevnosti, ve které bylo umístěno sídlu Řádu během Velkého obležení Malty v roce 1565. Pevnost převzaly britské jednotky do své správy v roce 1800 a pojmenovaly jí v roce 1912 jako HMS Egmont a později v roce 1933 jako HMS St Angelo. Ve čtyřech výškových úrovních byly ve fortu v otevřených postaveních umístny děla pro čelní postřelování vjezdu do Velkého přístavu a pro blízkou obranu. Největší modifikací byla výstavba kasemat pro tři 9 palcové kanóny RML, která proběhla v 60. letech 19. století.

Před 2. světovou válkou byly v podzemí vybudovány obří zásobníky vody a odsolovací zařízení pro zásobování námořnictva. V průběhu války utrpěl fort řadu přímých zásahů při leteckém bombardování, které vážně poškodilo podzemní části fortu. Ty jsou tak jako jediné nepřístupné.

Foto
Fort St Angelo - celkový pohled na čelní část se čtveřicí nad sebou umístěných dělostřeleckých baterií k postřelování vjezdu do Velkého přístavu

Fotografie Pohled na střílny nejníže položené baterie č. 1
Fotografie Baterie č. 4 v nejvyšší části fortu, kterou využívá Maltézský řád
Fotografie Baterie č. 3, v pozadí Fort Ricasoli, který není přístupný a slouží jako filmové ateliéry
Fotografie Ventilátor v malém podzemním úkrytu
Fotografie Lafety dělostřelecké výzbroje kavalíru
Fotografie Prachárna

V letech 2012 - 2015 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a fort byl zpřístupněn veřejnosti. Nejvyšší část fort slouží pro potřeby Maltézského řádu, ale je i nadále přístupná. Přímo za pokladnami se nachází malý podzemní úkryt s ventilací, vybudovaný britskou armádou. Povrch je volně přístupný s mimořádnými výhledy na celý Velký přístav. Nechybí zde ukázka ubikací, dobře patrné jsou i jednotlivé dělostřelecké baterie.

Největší zajímavostí je nicméně nenápadná volně přístupná prachárna u cesty do kavalíru, která se zachovala v kompletním stavu (což není na Maltě vůbec obvyklé). Stejné byly budovány také ve fortech s kanóny RML v 60.-80. letech 19. století. Velké riziko výbuchu si vyžádalo značná bezpečností opatření. Předsíň před samotným skladem střelného prachu tak byla rozdělena do dvou částí, přičemž obsluha se musela před vstupem do skladu převléct a přezout, aby na sobě neměla nic kovového. Jako bezpečnostní pojistka sloužila sklopná dřevěná závora.

Foto
Fort St Angelo - interiér skladu střelného prachu - předsíň pro převlékání obsluhy
Fotografie Sál pro skladování střelného prachu
Fotografie Technické údaje na zdi prachárny
Fotografie Předsíň s výklenkem pro osvětlení

Nedaleko fortu se nachází poměrně zajímavé Námořní muzeum. Za pozornost stojí také opevnění navazujícího města Birglu. V jeho západní části je umístěno "Malta at War Museum", které se zaměřuje na období 2. světové války.