Baterie Rinella

Baterie Rinella, případně Fort Rinella, je bezpochyby nejzajímavějším pevnosntním muzeem na celé Maltě. Celý objekt byl vybudován kvůli jedinému kanónu. jehož úkolem byla obrana vjezdu do Velkého přístavu. Identickou výzbroj získala také Baterie Cambridge umístěna na protější (severozápadní) straně přístavu. Hlavní výzbroj tvořil kanón RML ráže 17,72 palců (450 mm) umístěný za parapetem. Z celkem 4 kusů, které si objednalo britské námořnictvo se zachovaly dva kusy. Jeden v Baterii Magdala na Gibraltaru a druhý právě zde.

Foto
Letecký snímek Baterie Rinella ve 3D zobrazení. Vlevo je dobře patrné poškození způsobené bombardováním v průběhu 2. světové války. Zdroj: maps.google.com

Rok výstavby

1878–1886

 

Popis

Fort vybudovaný pro jediný kanón ráže 450 mm umístěný za parapetem, který měl vést přímou palbu proti nepřátelskému loďstvu

 

Současný stav

Muzeum - volně přístupný fort s audio průvodcem. Nezachovaly se pouze drobné části ovládacího mechanismu kanónu a akumulátory.

 

Externí odkaz

Fort Rinella

 

Výzbroj

1x RML ráže 17,72 palců (450 mm)

 

Foto
Při pohledu z dálky je dobře patrné zapuštění Baterie Rinella pod úroveň okolního terénu, což mělo snížit efekt nepřátelského ostřelování. V popředí zeď se střílnami pro ruční zbraně.

 

 

 

Kanón RML ráže 17,72 palců (450 mm)

Samostatnou kapitolou je vývoj 100 tunového kanónu ráže 17,72 palců od společnosti Armstrong. Původní objednávku na tento kanón dostala anglická zbrojovka od italského námořnictva. To po porážce od rakousko-uherské loďstva v roce 1866 v Bitvě u Visu (ostrov Vis, Chorvatsko) nastartovalo rozsáhlou výstavbu moderního válečného námořnictva, které vyvrcholilo stavbou lodí Duilio a Dandolo. Výzbroj každé lodě tvořily čtyři kanóny ráže 450 mm umístěné po dvou v otočných pancéřových věžích. Složitost nabíjení však umožňovala pouze jeden výstřel za 20 minut. Vývoj děla trval 2 roky a první střelby byly provedeny v roce 1876 v italském přístavu La Spezia. Účinnost zbraně byla na tehdejší dobu ohromující.

Foto
Uložení věže pro dvojici kanónů ráže 450 mm (17,72 in) RML o hmotnosti hlavně 100 tun na italské válečné lodi Duilio včetně systému uložení munice a nabíjení. Kadence v námořní verzi činila jeden výstřel za 20 minut. (CC)

Celé dění pozorně sledovalo také britské námořnictvo, které cítilo především ohrožení pro důležitou obchodní trasu přes Středozemní moře, která vznikla otevřením Suezského průplavu v roce 1869. To katapultovalo přístavy na Maltě a v Gibraltaru mezi jedny z nejdůležitějších britských přístavů. Do výzbroje britského námořnictva ovšem tyto zbraně pořízeny nebyly. Admiralita se spokojila s kanóny ráže 16 palců, přičemž HMS Inflexible byla ihned po dokončení převelena právě na Maltu.

Po opakovaném naléhání byly ovšem nakonec u společnosti Armstrong objednány 4 kusy kanónu RML ráže 450 mm (Armstrong 100-ton gun) pro účely pobřežní obrany (namísto požadovaných osmi) s rokem výroby 1878. Rovným dílem se o ně podělily přístavy na Gibraltaru a na Maltě.

Foto
Pro potřebu vykládky hlavně kanónu RML ráže 17,72 palců bylo nejprve nutné zkonstruovat jeřáb dle návrhu společnosti Armstrong. Samotný transport na místo určení následně zabral několik měsíců (CC)
Foto
Baterie Rinella - kanón RML ráže 17,75 palců. Hmotnost celé zbraně včetně lafetace přesahovala 150 tun. vlevo pancéřový kryt jednoho ze dvou nabíjecích mechanismů.

Jedná se o vrcholné dílo konstrukční školy RML kanónů britského zbrojního průmyslu. Hlaveň dosáhla až absurdních rozměrů, přičemž manuální manipulace s ní již nebyla možná. To si vyžádalo konstrukci rozsáhlé podpůrné infrastruktury. Celý, poměrně složitý objekt baterie, tak byl postaven pro umístění jediné hlavní zbraně. Zbytek výzbroje již byla určena pouze pro protipěchotní obranu.

Celková délka hlavně ráže 450 mm činila 9,95 metrů při finální hmotnosti 103,6 tuny. Hmotnost dvoudílné lafety činila celkem 56 tun. Hmotnost samotných granátů pak 907 kilogramů a prachových náplní 207 kilogramů. Maximální efektivní dostřel činil 6400 metrů, maximální 12 800 metrů. Na tuto vzdálenost činila průraznost projektilu 40 cm pancéřového plátu. Kadence byla oproti námořní variantě snížena ze 20 minut na 8, a to především díky zdvojenému nabíjecímu mechanismu a možnosti použít hydraulicky poháněný nabiják o délce přesahující 18 metrů, což na válečných lodích nebylo možné. Odměr činil kvůli nabíjecímu mechanismu 180° a náměr +/-11°.

Zbraň byla umístěna za 2,4 metrů vysokým parapetem, přes který měla pálit přímou palbou proti nepříteli. Celá baterie byla umístěna pod úroveň okolního terénu, aby se minimalizovaly účinky nepřátelského ostřelování. Na níže umístěném obrázku je zachycen zjednodušený systém nabíjení, níže je pak umístěn odkaz na podrobnou grafiku, která je také promítána přímo v Baterii Rinella.

Po obou stranách palebného postavení se nacházejí masivní válcové pancéřové kryty s pancéřováním o síle 12 cm. V nich se nachází nabíjecí mechanismus, který se skládá z nákladního výtahu, kterým sem byla na vozíku dopravena munice (náplně střelného prachu a samotný projektil). Celý kanón byl otočen do strany. Po výstřelu bylo nejprve nutné vymýt hlaveň od zbytků střelného prachu a následně sklopen k otvoru v pancéřovém krytu. Po stranách výtahu se nacházel manipulační prostor pro obsluhu, na opačné straně pak dlouhý tunel, ve kterém byl umístěn nabiják, který zajistit zasunutí munice do hlavně kanónu. Jak již bylo zmíněno, veškeré ovládání bylo hydraulické. Energii dodával parní stroj a akumulátor. Nouzově bylo možné použít manuální ovládání hydrauliky. Problémem byla především prodleva při zahájení palby způsobená časem potřebným k roztopení kotle a získání tlaku v akumulátoru která trvala přibližně 3 hodiny.

Foto
Zobrazení systému nabíjení kanónu RML ráže 17,72 palců (CC)
Fotografie Baterie Rinella - kanón RML ráže 17,75 palců
Fotografie Baterie Rinella - kanón RML ráže 17,75 palců
Fotografie Baterie Rinella - pancéřový kryt nabíjecího mechanismu
Fotografie Baterie Rinella - výtahová šachta do nabíjecího mechanismu kanónu
Fotografie Baterie Rinella - pancéřový kryt nabíjecího mechanismu
Fotografie Baterie Rinella - interiér pancéřového krytu nabíjecího mechanismu, vpravo vstup pro obsluhu, uprostřed otvor pro nabiják
Fotografie Baterie Rinella - interiér pancéřového krytu nabíjecího mechanismu, vlevo vstup pro obsluhu, uprostřed otvor pro nabiják
Fotografie Baterie Rinella - výtahová šachta v nabíjecím mechanismu
Fotografie Baterie Rinella - nákladní výtah ze skladů munice do nabíjecího mechanismu
Foto
Místnost pro přípravu munice na vozíky, vzadu otvor pro muniční výtah. Vlevo první dveře vedou do skladu střelného prachu, sklad střel je nyní oddělen zábradlím, na stropnici se nachází kolejnice manipulačního jeřábu. Za pozornost stojí také osvětlení, které bylo z bezpečnostních důvodů ovládáno ze souběžně vedené servisní chodby.

Muniční výtahy ústily v podzemí do dvou souběžných rozlehlých místnosti s kolejnicemi, kde se připravovala munice na vozíky k další palbě. Mezi tyto manipulační tunely byly umístěny oddělené sklady střelného prachu a munice. Původní dotace munice byla 30 kusů, později byla zvětšena na 100 kusů prohloubením otvoru v podlaze. S municí se manipulovalo ručně pomocí pod stropnicí zavěšených kladek. Za pozornost stojí zabezpečené osvětlení celého prostoru, které bylo zajištěné ze souběžně probíhajících servisních tunelů. Osvětlení bylo umístěno za skleněné desky a tím odděleno od míst, kde se manipulovalo se střelným prachem. Také obsluha se musela před vstupem do skladů munice kompletně převléct, aby na sobě neměla žádný kov, který by mohl způsobit inicializaci střelného prachu (obzvlášť rizikové byly vojenské boty a přezky).

Fotografie Baterie Rinella - sklad munice byl původně určen pro 30 střel a následně byl rozšířen (resp. prohlouben) na 100 střel.
Fotografie Baterie Rinella - vpravo sklad munice, uprostřed vstup do skladu střelného prachu. Na podlaze kolejnice usnadňující transport k nákladnímu výtahu
Fotografie Baterie Rinella - sklad střelného prachu

Foto
Řez hlavní kanón RML ráže 17,72 palců (CC)

 

 

 

 

 

 

Baterie Rinella

Samotný fort je pětiúhelníkového tvaru s příkopem vylámaným ve skalnatém podloží, přičemž vytěžený kámen byl použit při jeho výstavbě. Blízkou obranu zajišťovaly na čele tři oboustranné kaponiéry se střílnami pro ruční zbraně vzájemně propojené podzemní komunikací, která ústila na hlavní nádvoří. V chodbě se nacházela studna pro čerpání vody používané k vyplachování hlavně kanónu RML. Týl, do kterého byla umístěna šíjová kasárna byl naopak postřelován pomocí kontreskarpové kaponiéry, do které vedla chodba pod příkopem od hlavního vchodu. Všechny chodby i kontreskarpová kaponiéra byly ponechány v hrubém výlomu.

Přístupová cesta byla zapuštěna pod úroveň okolního terénu a zahnuta, aby bylo znemožněna přímá palba nepřítele do prostoru vchodu. Přes příkop byl instalován dřevěný výsuvný most za kterým následuje vstupní brána se střílnami pro ruční zbraně. Šíjová kasárna měla kapacitu ubytovat obsluhu hlavní výzbroje, tj. cca 35 mužů. Ve vchodu nechyběla kuchyně a sociální zázemí. Okenice v ubikacích disponovaly také střílnami pro ruční zbraně. Na stropnici kasáren pak byla vybudována zeď s linií střílen pro postřelování týlu.

Fotografie Vstup do fortu s výsuvným mostem
Fotografie Kontreskarpová kaponiéra v týlu fortu
Fotografie Interiér kontreskarpové kaponiéry
Fotografie Schodiště do kontreskarpové kaponiéry
Fotografie Podzemní chodby na čele fortu spojující kaponiéry
Fotografie Interiér jedné z kaponiér na čele fortu

Celý zbytek fortu zabírá infrastruktura potřebná k ovládání hlavní výzbroje. Po příchodu na nádvoří je jako první, přímo proti vchodu, umístěna strojovna s hydraulickým akumulátorem, hned vedle následuje sál se zařízením pro nouzové ruční plnění hydraulického akumulátoru. Odtud se také vstupuje do servisních chodeb s osvětlením, do šachty s nabijákem a do pancéřového krytu muničních výtahů. O patro níže se nacházejí muniční sklady střel a střelného prachu a dva manipulační sály se vstupy do výtahů. Centrálně je umístěn samotný kanón RML. Za ním následuje sál s dílnou a opět se vstupy do servisních chodeb s osvětlením, do šachty s nabijákem a do pancéřového krytu druhého muničních výtahů. Vedle se nachází vstup do podzemní chodby spojující kaponiéry na čele fortu.

Fotografie Kuchyně s jídelnou
Fotografie Expozice v ubikacích
Fotografie Střílny pro ruční zbraně v okenici ubikací
Fotografie Chodba vedoucí z ubikací na nádvoří fortu
Fotografie Interiér místnosti s nabijákem - prostup do pancéřové kopule
Fotografie Servisní chodba ve které byly instalovány rozvody hydraulického ovládání kanónu RML.

Strojovna

Z poměrně komplikovanéhoh technického vybavení fortu se dochovalo jen málo. Relativně dobře na tom je pouze strojovna. Velké akumulátory zapuštěné do podlahy byly sice demontovány, zbytek strojního vybavení se ovšem zachoval. Největší prostor zabírá samotný kotel, nacházejí se zde ovšem také dva stroje pro tlakování hydraulického akumulátoru s protiváhou o hmotnosti 80 tun a vodního akumulátoru, který se používal pro vyplachování hlavně po střelbě.

Fotografie Strojovna - vpředu šachta pro demontovaný hydraulický akumulátor o váze 80 tun. Vzatu kotel a stroj pro tlakování akumulátoru
Fotografie Strojovna - kotel
Fotografie Strojovna - vlevo pumpa vodního akumulátoru pro vyplachování hlavně, vpravo kotel pro tlakování hydraulického akumulátoru
Foto
Strojovna fortu - vlevo pumpa vodního akumulátoru pro vyplachování hlavně, vpravo kotel pro tlakování hydraulického akumulátoru