SÉRÉ DE RIVIÉRES

Baterie Eperon

Baterie Eperon je součástí opevnění, které bylo vybudováno na náhorní plošině severně od města Nancy nad soutokem řek Mosela a Meurthe. Kromě sousedního fortu Frouard, který je popsán v samostatném článku zde bylo umístěno pravděpodobně dalších 6 dělostřeleckých baterií v otevřených postaveních. Hlavním cílem bylo blokování přístupů od severu z města Metz a od východu od Strasbourgu.

Samotná baterie Eperon byla vysunuta až téměř na hranu náhorní plošiny, 140 metrů nad okolním terénem tak, aby bylo možné vést účinnější palbu do prostoru předpokládaného postupu nepřítele. Také pozorovací možnosti zde byly naprosto ideální. Hlavním cílem objektu bylo pokrýt hluché prostory sousedního uzávěrového fortu Frouard.

Foto
Vchod do Baterie Eperon

Významnost této stavby podtrhuje její výzbroj, kterou získala již v době výstavby, která proběhla v letech 1879 – 1883. Kromě výzbroje umístěné na valech byly do stropnice zabudovány dvě pancéřové kasematy Mougin pro kanón ráže 155mm. Jedna kasemata byla namířena do údolí Mosely ve směru na Metz, druhá směřovala do údolí ve směru Chateau-Salins.

V rámci modernizačních úprav byl zachován trojúhelníkový tvar baterie i systém obrany ochranného příkopu, který tvořila kasemata umístěná na čele pevnosti a jedna kaponiéra na západní straně. Celá stavba však byla zesílena betonem a přibylo několik úkrytů. Hlavním stavebním zásahem však byla výstavba mohutného objektu pro výsuvnou otočnou věž Galopin 155L vyzbrojenou dvojicí kanónů ráže 155 mm. Další plánované stavební úpravy se již do vypuknutí války nepodařilo provést.

V současné době je Baterie Eperon v péči soukromé organizace, která se jí od roku 2006 intenzivně rekonstruuje. Vyčištěn byl celý prostor od náletových dřevin. Rekonstrukcí již mimo jiné prošla jedna z pancéřových baterií a v roce 2012 probíhala rekonstrukce výsuvné otočné věže Galopin. Oficiální otevírací doba je každou třetí neděli v měsíci od dubna do října. Domluvit je však možné také jiný termín, nebo zkusit návštěvu jakýkoliv den od 14 hod.

Fotogalerie

 

 

Mapa