SÉRÉ DE RIVIÉRES

Tvrz Est du Vieux Canton

Ouvrage Est du Viex-Canton je součástí poměrně zajímavého opevnění, které se nachází v prostoru obce Villey-St-Etienne. Zdejší opevnění blokovalo komunikace v severovýchodní části pevnostního prstence Toulu. Jednalo se především o komunikaci Toul – Pont-Á-Mousson a o cesty vedoucí podél levého břehu řeky Moselly.

Hlavním cílem tvrze bylo zadržení nepřátelských jednotek na planině za obcí St Etienne. Původní pěchotní úkryt vybudovaný v roce 1887 společně s obvodovým zemním valem byl postupně rozšířen o pozorovací zvon a objekt pro otočnou výsuvnou věž se samostatným vchodem. Úkryt s ní byl spojen podzemní komunikací. Blízkou obranu zajišťovala pěchota, která bránila zemní val pomocí ručních zbraní. Po obvodu byla umístěna také protipěchotní překážka.

Foto
Pozorovací zvon v kasárenské budově a otočná výsuvná věž pro dvojici kanónů ráže 75mm tvrze Est du Vieux Canton

Kromě toho, že se celá tvrz dochovala v dobrém stavu, stojí zde za pozornost především zachovalá otočná výsuvná věž, která byla původně určena pro dvojici rychlopalných 57mm kanónů. Zároveň se jedná o vůbec první typ otočné výsuvné věže, která se stala vzorem pro pozdější varianty otočných výsuvných věží používaných v modernizovaných pevnostech Séré de Riviéres a později také na Maginotově linii. Později byla tato kopule přezbrojena na dvojici kanónů ráže 75mm. I tak se jedná o jediný zachovalý exemplář tohoto zbrojního systému.

V současné době je tvrz součástí naučné stezky budované v okolí Villey-St. Etienne. Povrch je zcela vyčištěn od náletových dřevit. Interiér je však uzavřený a pouze výjimečně je zpřístupňován veřejnosti. Zároveň probíhá rekonstrukce vnitřního vybavení pancéřové věže.

Fotogalerie

 

 

Mapa