SÉRÉ DE RIVIÉRES

Tvrz Froideterre

Silně vyzbrojená pěchotní tvrz Froideterre společně s tvrzí Thiaumont a fortem Douaumont blokovala přístupy k Verdunu od severu na východní straně řeky Mázy. V současné době se jedná o nejzachovalejší objekt v celém prostoru, který se za celou dobu války nepodařilo nepříteli obsadil.

Původní zemní stavba byla vybudována v letech 1887 - 1888. Teprve v roce 1902 začíná rozsáhlá přestavba. Ze společného dvora jsou přístupné jednotlivé objekty, přičemž největším jsou mohutná betonová kasárna, která byla schopná ubytovat více než 200 členů posádky. Součástí je také pozorovací zvon a předsunutá výsuvná otočná věž pro těžký kulomet. Zhruba uprostřed tvrze, která byla obehnána příkopem a soustavou protipěchotních překážek se nacházel objekt pro výsuvnou otočnou věž pro dvojici kanónů ráže 75 mm. V levé část se nacházela další výsuvná otočná věž pro těžké kulomety a rohu kasemata Bourges, jejích dva kanóny ráže 75mm působily svojí palbou ve směru řeky Mázy.

Foto
Kasárenský objekt Tvrze Froideterre

Tvrz byla hlavním cílem útoku, který započal německou armádou 23. června 1916. Útočná skupina postupovala oklikou přes tvrz Thiaumont a týlová postavení s řadou úkrytů a dělostřeleckých baterií (Abri Quatre Chiminées). Přes poměrně kvalitní informace o nepřátelských postaveních se zprvu nedařilo útočníkům tvrz vůbec najít, což bylo důsledkem těžkého dělostřeleckého bombardování v předešlých měsících. Následně se podařilo útočníkům proniknout až na stropnici hlavní kasárenské budovy, do které naházeli množství ručních granátu, čímž se jim podařilo založit požáry. Ze strachu z větší exploze byl vydán příkaz stáhnout se mimo fort (tak jako se stalo ve fortu Douamount), čehož využili obránci k ovládnutí prostoru a definitivnímu vytlačení protivníka mimo tvrz, která tak do konce války zůstala ve francouzských rukou a výrazně přispěla k pádu ofenzivy v týlu postavení, která byla vedena v prostoru obce Fleury a fortu Souville.

V následujících válečných letech bylo vybudováno hluboko v podloží nové zázemí tvrze, které umožňovalo propojení jednotlivých objektů. Vyražen byl také nový podzemní úkryt a vchod, který ústil v týlu postavení. V současné době je povrch tvrze volně přístupný a to včetně objektů, vstupy do podzemních částí je uzavřen.

Fotogalerie

 

 

Mapa