SÉRÉ DE RIVIÉRES

Ouvrage de la Falouse (Verdun)

Muzeum v malé pěchotní tvrzi Falouse pevnosti Verudun se velmi rychle po svém vzniku stalo jednou z nejzajímavějších expozic věnujících se problematice francouzkých pevnosti z období Séré de Riviéres. Návštěvník zde má jedinečnou příležitost prohlédnout si malou intervalovou tvrz, která uzavírala prostor mezi forty Haudainville a Dugny v blízkosti řeky Mázy (Meuse). Navíc se jedná o velmi moderní monoblokovou stavbu vybudovanou v letech 1906 - 1908 ze železobetonu. Interiér je kompletně vybaven a poměrně vkusně doplněn o figuríny posádky. Interiér muzea je volně přístupný, zvolit lze pravděpodobně také komentovanou prohlídku, ovšem pouze ve francouzštině. Ve většině místností je instalována multimediální prezentace. V okolí tvrze se nachází rekonstruovaná síť polního opevnění.

Foto
Otočná výsuvná věž 75R 05 pro dva kanóny ráže 75 mm

Hlavní výzbroj tvoří otočná výsuvná věž pro dvojici kanónů ráže 75 mm a věž pro těžký kulomet. Pozorování zajišťovala trojice pancéřových zvonů, přičemž jeden z nich měl na starost řízení palby zmíněné věže 75R 05. Nádvoří před objektem bylo obehnáno zemním valem se střeleckým parapetem. Obranu tak zajišťovala pěchota, které sloužily k rychlému obsazení svých pozic dva východy na stropnici objektu. K dispozici byla také malá pozorovatelna s pěchotním zvonem. Vstup na nádvoří byl zajištěn masivní bránou a malými blokhausy po jejích stranách. Pěchotní tvrz je součástí pevnostního prstence Verdunu. Díky blízkosti fronty došlo k průběhu 1. světové války k ražbě rozsáhlého podzemního systému, který zajišťoval dodatečnou ochranu pro posádku a plynulé zásobování. Obvodová překážka tvořená fortovou mříží byla sešrotována v průběhu 2. světové války.

Fotografie Otočná výsuvná věž 75R 05 pro dva kanóny ráže 75 mm
Fotografie Otočná výsuvná věž pro těžký kulomet s pozorovacím zvonem v pozadí
Fotografie Celkový pohled na týlovou stěnu monoblokového objektu

Hlavní vchod do interiéru se nachází uprostřed monobloku. Disponuje dvakrát zahnutou vstupní chodbou, která ústí do hlavní chodby propojující celý interiér. Naproti vchodu se nachází zbrojnice a východy na střelecký parapet. Po obou stranách vchodu pak kasárenský sál pro posádku. Vpravo od vchodu se v hlavní galerii nachází vstup do podzemí z roku 1917, umívárka a po pravé straně chodby postupně ubikace důstojníků, kuchyň se sklady oleje a proviantu, místonst pro ventilátor, ženijní sklad, WC a sklad lamp. Bojová část se nachází až na samotném konci. Jedná se o místnost pro velícího důstojníka s pozorovacím zvonem a o otočnou výsuvnou kopuli pro těžký kulomet.

Fotografie Ubikace důstojníků
Fotografie Kuchyně
Fotografie Umývárka na hlavní galerii

Vlevo od vchodu do monobloku se za ubikací nachází kancelář s ubikací velitele s místností pro telegraf a telefon. Dále se hlavní galerie rozšiřuje, aby poskytla dostatečný prostor pro pohotovostní úkryt. Odbočka chodby vede vlevo pod druhý pozorovací zvon, zatímco vpravo se nacházejí muniční sklady a interiér otočné výsuvné kopule pro dvojici kanónů ráže 75 mm. Zde se nacházelo také WC důstojníků a stanoviště řízení palby věže s pozorovacím zvonem.

Fotografie Prostřední patro otočné výsuvné věže 75R 05
Fotografie Místnost telefonisty
Fotografie Ubikace

Fotogalerie

 

 

Mapa