Dělostřelecká tvrz Schoenenbourg
Rok výstavby
1931 - 1938
Popis
Výborně zachovalá velká dělostřelecká tvrz s plánovanou posádkou 507 mužů, která prošla poválečnou reaktivací. SF Haguenau - Subsektor Pechelbronn
Současný stav
Muzeum - prohlídková trasa bez průvodce. Bojové objekty se nacházejí ve volném udržovaném terénu.
Externí odkaz
Výzbroj
B1 - Dvojče TK/47mmPTK a Dvojče TK ve střílně pod betonem, Zvony: 2xGFM
B2 - Kopule pro dvojče těžkých kulometů, Zvony: 1x GFM
B3 - Kopule pro dva kanóny ráže 75mm (75 R 32), Zvony: 1x GFM
B4 - Kopule pro dva kanóny ráže 75mm (75 R 32), Zvony: 1x GFM, 1x VDP
B5 - Kopule pro 2x 81mm minomet, Zvony: 1x GFM, 1x LG
B6 - Dvojče TK/47mmPTK a Dvojče TK ve střílně pod betonem, Zvony: 1x GFM
EM - Dvojče TK/47mmPTK ve střílně pod betonem, Zvony: 2x GFM
EH - Původní výzbroj - Dvojče TK/47mmPTK ve střílně pod betonem, Zvony: 1x GFM a 1x LG (následná přestavba v poválečném období)
Velká dělostřelecká tvrz Schoenenbourg je nejvýchodněji položenou tvrzí na severní frontě. Zároveň se jedná o nejbližší muzeum na Maginotově linii při cestě z České republiky.
Tvrz se skládá z celkem osmi objektů. Vchodový objekt pro munici (EM) nese označení B7, sousední pro posádku (EH) B8. Ten utrpěl stejně jako zbytek pevnosti závažná poškození v průběhu obležení tvrze v průběhu války i později během okupace. V případě B8 bylo místo rekonstrukce do původního stavu v rámci poválečné reaktivace přistoupeno k výstavbě v podstatě nového objektu, který více odpovídal zkušenostem z předešlé války.
Z šesti bojových objektů mají pouze dva výzbroj pod betonem (B1 a B6), které svojí boční palbou navazují na hlavní obrannou linii v sektoru. Blok B2 s kulometnou otočnou věží kryje svojí palbou samotné čelo pevnosti. Zbylé objekty (B3, B4 a B5) mají hlavní výzbroj (dělostřelectvo a minomety) umístěnou v otočných výsuvných kopulích. Osazeny zde byly dvě otočné výsuvné kopule pro dvojici kanónů ráže 75 mm (75 R 32).
Otevřeno je v hlavní sezóně denně od 14 do 18h (pokladna do 16h) v neděli od 9:30 - 18:00. Mimo hlavní sezónu je vhodné ověřit otevírací dobu na internetových stránkách muzea.

Po zaplacení vstupného na pokladně dostane návštěvník vybráno z několika jazykových mutací průvodce (včetně češtiny) a dále po tvrzi se již pohybuje sám. Po prohlídce vchodového objektu, který je mimo jiné vyzbrojen také protitankovým kanónem ve střílně pod betonem následuje vstup do podzemí. Ten je vzhledem ke geografickým podmínkám řešen pomocí výtahové šachty a schodiště. Z hlavní galerie trasa brzy zahýbá směrem ke vchodu pro posádku, postupně vede skrze kasárna, kuchyně, ubikace, ošetřovnu, strojovnu, vodárnu a filtrovnu, načež se vrací zpět na hlavní galerii. Zde je na nádraží zaparkován elektrický vlak pro dopravu munice pod bojové objekty.
Cesta dále vede hlavní galerií až do velitelství tvrze a následně pod bojové objekty. Zde je v muničních sálech umístěna expozice věnovaná vybavení objektů včetně zbraní. Poslední zastávka je objektu pro dělostřeleckou otočnou věž (75 R 32), kde je navíc vystaveno jako exponát i dvojče kanónů 75 R 32. Pak již nezbývá nic jiného, než se vydat na dlouhou cestu zpět ke vchodovému objektu.
Povrch tvrze se nachází v otevřeném terénu, proto stojí rozhodně také za návštěvu. Všechny objekty se dají dobře fotografovat.
Fotogalerie
Další fotografie - Dělostřelecká tvrz Schoenenbourg