Sbarramento Landro Sorgenti

Rok výstavby

1939

 

Popis

Malý provizorní uzávěr ze dvou objektů typu 7000. Sektor XV Pusteria.

 

Současný stav

Objekty jsou silně zarostlé, nicméně přístupné

 

Výzbroj

Opera 1 - 3x těžký kulomet ve střílnách pod betonem

Opera 2 - 2x těžký kulome a 1x protitankový kanón ve střílnách pod betonem

 

 

Opěrný bod Landro Sorgenti je druhým ze série opevnění uzavírající údolí Landro (Höhlensteintal) ve směru Toblach - Cortiny d´Ampezzo. Je součástí sektoru XV Pusteria, stejně jako ostatní v údolí - Landro Nord a Landro Sud. Teprve poslední opěrný bod Passo Cimabanche je součástí sektoru XVI Cadore Carnia. Opěrný bod se skládá pouze ze dvou objektů typu 7000, které zde byly vybudovány vůbec jako první v celém údolí. Jejích hlavním úkolem bylo provizorní přehrazení komunikací do doby výstavby silnějších opevnění.

Opera 1 se nachází za řekou na západní straně silnice Toblach - Cortina. Jeho výzbroj tvořily tři těžké kulomety určené pro přímou palbu.

Foto
Landro Sorgenti - Podkladová mapa: mapy.cz

Opera 2 byla vybudována v bezprostřední blízkosti silnice. Její bok tvoří opěrná zeď. Hlavní výzbroj tvořily dva těžké kulomety a protitankový kanón. Bez větších úprav byl objekt používán také v poválečném období. Parkoviště se nachází pouze několik desítek metrů před objekty. Patří k rakousko-uherskému vojenskému hřbitovu z 1. světové války. Zejména v letních měsících může být drobným problémem přecházení velmi frekventované silnice.

Fotogalerie

Fotografie Rakousko-Uherský vojenský hřbitov na předpolí uzávěru
Fotografie Rakousko-Uherský vojenský hřbitov na předpolí uzávěru
Fotografie Opera 2 - maskování za opěrnou zeď
Fotografie Opera 2 - vchod
Fotografie Opera 2
Fotografie Opera 2
Fotografie Opera 2

Mapa