Sbarramento Cascino A-D (Linie opevnění Strane - Orehek)
Rok výstavby
?
Popis
Nejšilnější souvislá linie opevnění na italské východní hranici uzavírá důležité komunikace západně od Postojné. Všechny objekty jsou vybudovány podle zásad oběžníku 200 a to za masivního použití pancéřových prvků. Sektor Postumia, Subsektor Postumia.
Současný stav
Stupeň zachovalosti objektů se různí. Obecně lze říci, že nejzachovalejší objekty se nacházejí v severní části linii, naopak v nejhorším stavu jsou ty na jihu uzávěru. Celkově lze však zdejší opěrný bod označit za velmi zachovalý.
Výzbroj
1 - ?
2 - 2x těžký kulomet ve čtyřstřílnové kopuli
3 - 3x těžký kulomet ve střílnách pod betonem
4 - 1x těžký kulomet v jednostřílnové kopuli, 1x těžký kulomet ve střílně pod betonem
5 - 2x těžký kulomet ve střílnách pod betonem
6 - 1x těžký kulomet v jednostřílnové kopuli, 1x těžký kulomet ve střílně pod betonem, 1x protitankový kanón ve střílně pod betonem
7 - 1x těžký kulomet v jednostřílnové kopuli, 1x těžký kulomet ve střílně pod betonem
8 - 2x těžký kulomet
9 - 2x těžký kulomet
10 - 1x těžký kulomet v jednostřílnové kopuli, 1x těžký kulomet ve střílně pod betonem, 1x protitankový kanón ve střílně pod betonem
11 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
12 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
13 - ? (zničen)
14 - 7x těžký kulomet ve střílnách pod betonem, 1x protitankový kanón ve střílně pod betonem
15 - 2x těžký kulomet ve střílnách pod betonem
16 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
17 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
18 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
19 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
20 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích, 2x těžký kulomet ve čtyřstřílnové kopuli
21 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
22 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
23 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
24 - 2x těžký kulomet v jednostřílnových kopulích
25 - ?
Nejsilnější uzávěr na území Slovinka se nachází ve druhé linii opevnění v prostoru Strane - Velika Brda - Hruševje - Orehek - Varda. Skládal se ze čtyřech navzájem navazujících opěrných bodů, které nesly jméno italského generála A. Cascina, který velel jednotkám bojujícím na sočské frontě v průběhu 1. světové války, především v prostoru Gorizie a zemřel na následky zranění v roce 1917. Linie označeny jako Cascino A až D. Opevnění blokovalo v podstatě jedinou pohodlnou cestu ve směru Ljubljana - Postojna - Terst (popř. Gorizia). Obrana se na severu mohla opřít o strmé hřebeny Nanosu, odkud pokračují těžko průchodné náhorní plošiny s nadmořskou výškou mezi 1100 - 1300 metry. Jižním směrem se však táhne poměrně rovinatý nezalesněný terén v nadmořské výšce okolo 600 metrů, který představoval vhodný nástupní prostor s množstvím komunikací. Z hlediska obránců se situace o něco zlepšila až jižně od osady Orehek, kde opět začíná těžko průchodná pahorkatina krasového charakteru. Dále jižním směrem se nachází také poměrně silný uzávěr v okolí města Pivka, kde bylo nutné blokovat důležitou železniční trať a komunikace ve směru na Terst a Istrii.
Jednotlivé bojové objekty jsou popsány ve směru od severu k jihu. Pro přehlednost budou tvrze a samostatné objekty číslovány chronologicky podle umístění v terénu. Vynechány jsou objekty zesíleného polního opevnění a pasivní úkryty v týlu linie.
Tvrz č. 1 je tak trochu záhada - je pouze jisté, že tam někde je. Před nějakou dobou jsem kdesi na internetu viděl pár fotografií, nicméně zpětně je nemohu najít.
Na hraně lesa se nachází malý monoblokový objekt č. 2, který je zcela zapuštěn pod úroveň terénu. Jeho hlavní výzbroj byla umístěna ve čtyřstřílnové pancéřové kopuli (pro dva těžké kulomety), kterou nelze přehlédnout. Přímý vchod nebyl nijak chráněn, jeho okolí však bylo přímo postřelováno těžkým kulometem ze sousední tvrze č. 4. Interiéru dominuje velký kasárenský sál a několik menších prostor pro skladování munice, velitele, zásobníky atd. V poválečném období proběhla uvnitř těžba železných traverz ze stropnice. V rámci následné reaktivace však byl patrně interiér vyčištěn od odpadu. Jediným zachovalým pancéřovým prvkem je tak kulometná kopule. Paradoxní je, že primárním účelem objektu bylo patrně pozorování, a zároveň sloužil jako velitelský objekt.
Dva mohutné objekty (č. 3 na mapě) pro celkem 3 těžké kulomety spojené podzemím byly vybudovány na jihozápadním konci táhlého návrší Dolgi grič (773 m.n.m.) severně od obce Strane. V rámci poválečných přestaveb pro potřeby jugoslávské armády došlo ke značným úpravám interiéru. Původní vchody byly zazděny a opatřeny střílnami vytvarovanými z prostého betonu. Naopak vedle původní střílny severního objektu, která byla zazděna, byl vyražen nový vchod. Napojení na podzemí je řešeno pomocí šachty se stoupačkami. Druhý objekt disponuje malým vchodem ve svahu. Oba vchody jsou uzavřeny (druhý zmiňovaný důkladněji), celá tvrz se totiž nachází na pastvině.

Na táhlém hřebeni jihovýchodně od velitelského objektu se nacházejí nedaleko od sebe dvě neobvyklé a konstrukčně velmi zajímavé tvrze. Tvrz č. 4 se skládá z jediného poměrně malého objektu. Jeho výzbroj tvořily dva těžké kulomety. Jeden z nich byl umístěn v pancéřové jednostřílnové kopuli a bočně postřeloval sedlo směrem k monobloku č. 2. Druhý byl umístěn ve třídílné střílně a působil směrem po hřebenu k sousední tvrzi č. 5. Vstup do kopule byl zazděn v rámci reaktivace jugoslávskou armádou. Po točitém schodišti je možné sestoupit do podzemí tvrze, které je neobvykle velké. Nacházejí se zde kasárna, různé skladovací prostory a strojovna. Patrně až v rámci poválečných úprav byl z jedné z chodeb ražen nouzový východ.
Tvrz č. 5 se podobá výše popisované. Také ona byla tvořena jediným bojovým objektem pro dva těžké kulomety ve třídílných střílnách staršího typu. Svojí palbou působily bočně po hřebeni. Kromě vchodu v samotném objektu, bylo možné do podzemí vstoupit také z objektu strojovny, která byla umístěna v samostatné stavbě. V blízkosti byla vybudována také menší opevněná kasárna. Interiér se dochoval ve velice dobrém stavu.
Východně od obce Strane byla vybudována větší monobloková tvrz č. 6, která se skládala ze dvou bojových částí, které byly umístěny v různých výškových úrovních. Horní objekt kromě vchodu disponoval jednostřílnovou kopulí pro těžký kulomet. Ten postřeloval bočně sedlo a silnici ve směru k tvrzi 5. Dolů klesá dlouhá chodba se schodišti, která byla vybudována ve výkopu a následně zahrnuta zeminou. Zde byla umístěna druhá bojová část. Hlavní výzbroj tvořil protitankový kanón umístěný za mohutnou pancéřovou deskou a těžký kulomet ve třístřílnové pancéřové desce staršího typu. Tato výzbroj působila bočně po svahu jihovýchodním směrem a blokovala řadu cest vedoucích v tomto prostoru včetně silnice od obce Šmihel pod Nanosom. Tvrz se zachovala ve velice dobrém stavu, pouze vstup do pancéřové kopule je zazděný a také z venku není viditelná.
U silnice vedoucí z obce Strane ve směru Velika Brda se přibližně 250 metrů od zástavby nachází ve svahu monoblokový objekt č. 7, který byl vyzbrojen dvěma těžkými kulomety pro boční palbu. Pro palbu severním směrem byla ve stropnici umístěna pancéřová jednostřílnová kopule, která byla v poválečném období vytržena, dodnes se zde však převrácená nachází. Jižním směrem působil kulomet ze třídílné střílny staršího typu. Interiér objektu není přístupný.

Navazující část linie se nachází v plochém terénu, kterým vede řada polních cest a relativně kvalitních komunikací. Zároveň se nejednalo o příliš vhodný terén pro výstavbu stálého opevnění. Řešení spočívalo ve vybudování linie menších pevnůstek, které byly umístěny pod úrovní terénu s výzbrojí umístěnou v pancéřových jednostřílnových kopulích pro boční palbu. Monoblok č. 8 byl vybudován u silnice Strane - Velika Brda na západním úpatí mírného návrší Jakovšce (560 m.n.m.). V současné době je zcela zahrnut zeminou. Výzbroj patrně tvořily dva těžké kulomety umístěné v pancéřových kopulích působících obousměrně do boků linie. Dle zachovalých zbytků lze jednoznačně určit, že severní kopule byla vytržena. Zcela identická situace je také u sousedního zatopeného objektu č. 9. Stav zachovalosti zde nelze určit.
Přibližně 150 metrů od obce Velika Brda se nad prudkou levotočivou zatáčkou nachází další monoblokový objekt č. 10. Jeho bojová část je značně poškozena trháním pancéřových prvků. Umístěna zde byly jednostřílnové kopule pro těžký kulomet, třetí zbraň není možné identifikovat, patrně se jednálo o protitankový kanón ve střílně pod betonem. Interiér je značně poškozen trháním profilů ze stropnic, kasárna jsou navíc zatopena vodou.

Typový objekt č. 11 pro dva těžké kulomety umístěné v jednostřílnových kopulích se nachází na návrší nad cestou vedoucí z obce Velika Brda východním směrem. Celý objekt je zapuštěn pod úroveň terénu. Severní kopule je stále na svém místě a z venčí je výborně maskována. Druhá však byla v poválečném období vytržena. Interiér byl v době návštěvy zcela zatopen.
Bojový objekt č. 12 pro dva těžké kulomety v pancéřových zvonech se nachází za kravínem jižně od obce Velika Brda. Veškeré pancéřové prvky jsou vytrženy a interiér je zatopen. Následující objekt č. 13 byl pravděpodobně zničen během výstavby dálnice.
Na východním okraji obce Hruševje se nacházel první větší skalní útvar od vsi Strane, do kterého bylo možné zabudovat rozsáhlejší podzemí. Stavitelé této příležitosti bezezbytku využili. Na typ 200 zde byla postavena neobvykle rozlehlá tvrz č. 14, vyzbrojená celkem sedmi těžkými kulomety a jedním protitankovým kanónem 57/43 ve střílnách pod betonem. K dispozici byly jak velké třídílné pancéřové desky, tak menší a silnější pro přímou palbu těžkého kulometu. Na čele se ve skalní stěně nacházely tři bojové objekty. Severovýchodním směrem působil protitankový kanón umístěný za mohutnou pancéřovou deskou. V interiéru byl přístupný pomocí schodiště. Sousední objekt byl vyzbrojen těžkým kulometem. Střílna je z venčí zazděna a zcela splývá s okolním terénem. Poslední větší objekt disponoval opět kulometnou výzbrojí a jeho střílna je také důkladně zazděna a zamaskována, ve skalním zářezu pod ním se nachází jeden ze dvou vchodů, které nejsou nijak chráněny. Tyto dva objekty byly napojeny na podzemí pomocí šachet, ve kterých se nacházelo dřevěné nebo ocelové schodiště, které se každopádně dodnes nedochovalo. Dále v týlu se nacházejí dva mohutné bojové objekty. Na severní straně se jedná o blok pro tři těžké kulomety ve střílnách pod betonem. Přístupný je pomocí šachty s kovovými stoupačkami. Jeho hlavní výzbroj postřelovala především týlovou stranu tvrze, jeden těžký kulomet působil bočně do navazující linie opevnění. Jižní objekt disponoval dvěma těžkými kulomety pro boční palbu. Přístupný byl pomocí šachty s betonovým schodištěm. Ve strojovně se nacházejí neobvykle dva podstavce pro agregáty, což svědčí o velikosti celého komplexu. Interiér se zachoval ve velmi dobrém stavu. Kromě chybějících schodišť zde nebyly provedeny žádné trhací práce. Interiér pravděpodobně sloužil v poválečném období pro potřeby jugoslávské armády nebo jako civilní kryt, což ho uchránilo od větších poškození. Jedná se tak o jeden z nejzachovalejších objektů v mnohakilometrovém okruhu. Nedaleko se nachází kasárenský komplex.

Na táhlém návrší jižně od obce (660 m.n.m.) je umístěn velitelský objekt skupiny - V na mapě, který disponoval zvonem pro pozorování a blízkou obranu. Kromě jednoduchého vchodu a několika menších místností se uvnitř nacházel také velký kasárenský sál. Na čele objektu byl umístěn samotný zvon a po stranách dvoje zařízení pro optickou komunikaci (fotofon).
Následujícím objektem samotné linie je malá tvrz č. 15 nacházející se v poměrně nepřehledném krasovém zalesněném terénu západně od silnice Hruševje - Orehek. Jediný bojový objekt tak stojí na hraně mezi několika krasovými jámami. Jeho výzbroj tvořily dva těžké kulomety ve třídílných střílnách staršího typu a bočně postřelovaly svah v obou směrech linie. Kromě střeleckých místností se do malého srubu vešel již pouze vchod a šachta pro točité schodiště, které se zde však již nenachází. Obě střílny jsou dnes vytrženy a okolí je silně zarostlé. V prohlubni severozápadním směrem se nachází vchod do podzemní části. Vstup disponuje zalomenou chodbou se střílnou na její ochranu. Za ní již následuje strojovna a další infrastruktura. Podzemí je vyraženo ve tvaru písmene "L", přičemž šachta do bojového objektu se nachází v jeho ohybu. Nejdále byla umístěna ubikace mužstva.

Opevnění v okolí obce Orehek opět přechází do rovinatého terénu, ve kterém nebylo možné budovat větší stavby a tvrze. Z tohoto důvodu zde uplatnění opět nalezly typové objekty pro těžké kulomety umístěné v jednostřílnových kopulích pro boční palbu. Výjimku tvoří v první linii pouze tvrz č. 20, která byla postavena povrchovým způsoben okolo kostela se hřbitovem přímo v obci.
Všechny typové objekty se nacházejí východně od silnice Hruševje - Orehek. První z nich č. 16 se nachází v lese a je z větší části zničen. Na mírném návrší na pastvině se nachází další typový objekt č. 17 pro dva těžké kulomety umístěné v pancéřových jednostřílnových kopulích. Obě kopule jsou však vytrženy a interiér je zaplaven vodou. Další identický objekt č. 18 pro dva těžké kulomety se nachází v ohrazených křovinách za kravínem na okraji obce Orehek. Interiér patrně po určitou dobu sloužil pro účely civilní ochrany. Jedna kopule je vytržena, druhá se ležící na boku nachází stále nedaleko svého místa určení. Interiér je bohužel opět zatopen. Objekt č. 19 pro dva těžké kulomety se nachází na severní straně cesty Orehek - Sevnice. Jedna kopule by měla být vytržena, druhá je sice vytržena, ale stále by se měla nacházet na svém místě.
Do mírného návrší na jehož vrcholu v obci Orehek stojí kostel se hřbitovem byla zabudována povrchovým způsobem malá tvrz č. 20. Hlavní část byla postavena ve tvaru písmene "L" a nezvykle disponuje dvěma kasárenskými bloky. Z ohybu navíc odbočuje chodba pod bojový objekt vyzbrojený čtyřstřílnovou pancéřovou kopulí pro těžké kulomety. Tato část je však zazděna. Západní vchodový objekt se zachoval v dobrém stavu. Interiér je značně poškozen těžbou traverz ze stropnice. Druhý vchodový objekt na východní straně se značně poškozen a jeho pozůstatky jsou těžko čitelné. Osazeny zde měly být také dvě jednostřílnové kopule pro těžký kulomet. V poválečném období podzemí patrně sloužilo jako kryt civilní obrany. Všechny objekty tvrze jsou hrozivě zarostlé.
Dále jižním směrem tvoří linie opevnění oblouk okolo kóty Varda (726 m.n.m.). Všech pět bojových objektů (č. 21 - 25) je vážně poškozeno, přičemž míra destrukcí postupně narůstá. Ve třech případech se jednalo opět o malý bojový objekt pro dva těžké kulomety působící do opačných směrů linie.
Fotogalerie
Další fotografie - Severní část
Další fotografie - Centrální část