Sbarramento Passo Tre Croci
Rok výstavby
1940-1942
Popis
Uzávěr průsmyku Tre Croci na silnici vedoucí do Cortiny d´Ampezzo tvořily dvě linie objektů. Na čele se nacházely dva masivní monoblokové objekty propojené protitankovým příkopem. Hůře schůdnou část průsmyku pak další kavernový bojový objekt a jedna stavebně nedokončená tvrz s kulometnou a dělostřeleckou výzbrojí. V druhé linii pak byly vybudovány dva monobloky. S výstavbou dalších plánovaných objektů na křídlech patrně nebylo nikdy ani započato. Sektor XVI Cadore - Carnia.
Současný stav
Dobře zachovalý uzávěr průsmyku s řadou zachovalého vnitřního vybavení. S výjimkou tvrze č. 2 a 6 jsou všechny ostatní volně přístupné. Dělostřelecká tvrz č. 5 se nachází pouze ve hrubém výlomu podzemí.
Výzbroj
Opera 2 - 3x těžký kulomet a 1x protitankový kanón ve střílnách pod betonem
Opera 3 - 4x těžký kulomet a 1x protitankový kanón ve střílnách pod betonem, plamenomet?, zvon pro pozorování a blízkou obranu
Opera 4 - 3x těžký kulomet ve střílně pod betonem
Opera 5 - 5x těžký kulomet, 2x kanón 75/27 (pouze hrubý výlom)
Opera 6 - 3x těžký kulomet ve střílně pod betonem, zvon pro pozorování a blízkou obranu
Opera 7 - 4x těžký kulomet ve střílně pod betonem, plamenomet?, zvon pro pozorování a blízkou obranu (neosazen)
V průsmyku Tre Croci se nachází poslední uzávěr na přístupu do Cortiny d´Ampezzo od východu, jednalo se o součást sektoru XVI Carnia - Cadore. Zdejší opěrný bod nesl název Sbarramento Passo Tre Croci. Objekty jsou vybudované podle zásad oběžníku 15000. Velká dělostřelecká tvrz na jižní straně průsmyku však nebyla stavebně dokončena a nachází se pouze v hrubém výlomu. Nepostavené objekty se koncentrují do severní části údolí, kde měly být vybudovány objekty: Opera 1, 1bis, 1ter a 6bis. Postavené monoblokové objekty (Opery 2, 3, 6, 7) se nacházejí ve dvou obranných liniích.
V první linii se nacházejí dva monoblokové objekty spojené mohutným protitankovým příkopem. Kromě silnice přes něj vede lávka pro pěší. U níže položeného objektu protitankový příkop navazuje přímo na bojový objekt č. 3 se střílnou pro protitankový kanón. Objekt měl disponovat také pevnostním plamenometem, směřujícím do prostoru protitankového příkopu. Zbývající čtyři těžké kulomety byly určeny k přímé palbě. Na stropnici se navíc nachází zvon pro pozorování a blízkou obranu. V interiéru se zachovaly v ubikacích železné konstrukce postelí, zbytky ventilace a další vybavení. Střílna pro protitankový kanón nebyla nikdy osazena. Hlavní střílny horního objektu č. 2 pro tři těžké kulomety a protitankový kanón působí boční palbou do prostoru příkopu a interiér je nepřístupný.

V jižní části průsmyku se nachází u turistické stezky tvrzový objekt č. 4 se dvěma vchody. Z jednoho z nich vede do podzemí pohodlné betonové schodiště, ze druhého pouze točité dřevěné, které již dávno překročilo dobu své životnosti. V interiéru se opět zachovala část vybavení, mimo jiné kamna. Hlavní výzbroj tvořily tři těžké kulomety. Pěšina dále pokračuje pod skalní sráz, ve kterém nachází nedokončená dělostřelecká tvrz č. 5 s plánovanou výzbrojí pěti těžký kulometů a dvou kanónů 75/21. Hrubý výlom podzemí je volně přístupný.
Ve druhé linii se nacházejí dva monoblokové objekty. Na severní straně se jedná o nepřístupný objekt, ve kterém je pravděpodobně umístěno zařízení vysílače - Opera 6. Hlavní výzbroj měly tvořit tři těžké kulomety ve střílnách pod betonem. Na stropnici měl být osazen pozorovací zvon.
Na opačné straně údolí se nachází rozlehlý půlkruhový monoblokový objekt č. 7 se silnou výzbrojí, který je přístupný. I zde se zachovaly zbytky vybavení. Kromě hlavní výzbroje čtyř těžkých kulometů ve střílnách pod betonem se zde měl nacházet také pevnostní plamenomet. Na stropnici měl být osazen zvon pro pozorování a blízkou obranu. K tomu však již nikdy nedošlo. Umístěno zde bylo velení celého opěrného bodu.
Fotogalerie
Další fotografie - Sbarramento Passo Tre Croci