Pevnostní skanzen Rothenburg (Czerwiensk)

Již řadu let existuje velmi zajímavý pevnostní skanzen, který je věnován problematice Oderstellung. Vzhledem k tomu, že aktivita okolo objektů 708 a 702 v Cigacicích poklesla téměř na nulu, jedná se momentálně o jediné aktivní muzeum v širém okolí. Plány počítají s údržbou objektů č. 763 – 770. Pevnůstky 763 – 766 a 770 se nacházejí přímo na protipovodňovém valu a zachovaly se v dobrém stavu. Naproti tomu měly být zbylé tři předsunuty před protipovodňový val a byly zničeny již v roce 1945. V interiéru zničeného objektu č. 764 se však zachovaly hlavní pancéřové prvky. Aktuálně se pozornost při rekonstrukčních pracích soustředí na objekty 764 – 766.

Mapa
Výřez úseku linie opevnění v okolí Pevnostního skanzenu Rothenburg z inventární mapy z října 1944 Zdroj: germandocsinrussia.org

764 – bojový objekt pro přímou palbu těžkého kulometu v pancéřové desce je vestavěn do protipovodňového valu. Disponuje neobvykle pouze jediným vchodem, který je chráněn pouze pomocí střílny ústící ve vstupní chodbičce. Za ní následují podlouhlé ubikace, na které navazuje další zalomená chodba vedoucí do střelecké místnosti. Až dodatečně bylo provedeno maskování vchodové části pomocí cihlové přístavby. Vstup se nachází poměrně hluboko pod úrovní okolního terénu. Čelní strana si zachovala pozůstatky původního maskování. Vstup byl donedávna zahrnut zeminou a interiér zatopen. Nyní je vyčištěn a vchod je osazen maketou pancéřový dveří 14P7.

Fotografie Bojový objekt č. 764 (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 764 (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 764 - pancéřová deska 7P7 ve střelecké místnosti (Stav: 2013)

765 – sousední objekt je velice podobný svému předchůdci, liší se však vchodovou částí. Pevnůstka z roku 1937 disponuje střílnou na ochranu zápolí, která je umístěna přímo v ubikacích. Do nich se vstupuje jediným vchodem pomocí zalomené chodby, ve které je zároveň umístěn nouzový východ. Opět přes zalomenou chodbu se vstupuje do střelecké místnosti, kde je umístěna deska 7P7. Na objektu byl obnoven maskovací nátěr, který se na něm nacházel jako poslední. Jedná se o jarní variantu maskování v provedení světle zelené. Interiér prochází rekonstrukcí, přičemž cílem je uvést ho do původního stavu včetně vnitřního vybavení. Ve střelecké místnosti je tak umístěn stolek s pevností lafetou, na které se nachází vodou chlazený těžký kulomet Maxim 08 s nasazeným pancéřovým štítem, který po vysunutí zbraně utěsňoval prostor střílny. Na podlaze jsou připraveny dvě náhradní hlavně. V ubikacích je zavěšena konstrukce postelí, pracuje se na obnově ventilace. Nechybí zde ani telefon.

Fotografie Bojový objekt č. 765 (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 765 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 765 - Střelecká místnost s vodou chlazeným těžkým kulometem Maxim na pevnostní lafetě (Stav: 2013)

766 – pasivní úkryt kombinovaný s pozorovatelnou se zvonem 9P7 sloužil zároveň jako velitelský objekt úseku. Umístěn je lehce za protipovodňovým valem. Interiér prošel rekonstrukcí a aktuálně slouží jako expozice muzea, kde je kromě původního vybavení (elektroinstalace, pozůstatky filtrů, komunikační prostředky) umístěn také různý vojenský materiál (munice, zbraně, plynové masky). Obnovou prošel také interiér pozorovacího zvonu, osadit zbývá pouze uzávěry střílen.

Fotografie Pasivní úkryt č. 766 - interiér pozorovacího zvonu 9P7 (Stav: 2013)
Fotografie Pasivní úkryt č. 766 - pozorovací zvon 9P7 (Stav: 2020)
Fotografie Pasivní úkryt č. 766 - expozice v ubikacích (Stav: 2013)

767 – bojový objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů byl předsunut před protipovodňový val. Disponovala dvěma střeleckými místnostmi s pancéřovou deskou 7P7 pro těžký kulomet. Pevnůstka byla bezprostředně po jejím obsazení vyhozena do povětří ženijními jednotkami. Pancéřové prvky se však v jejích troskách zachovaly dodnes.

768 a 769 – oba objekty byly také předsunuty před protipovodňový val a nacházejí se těsně u břehu řeky. první z nich byla určena pro dva těžké kulomety, druhá pro jeden. Oba objekty byly vyhozeny do povětří patrně hned po jejich obsazení Rudou armádou. Nezachovaly se zde žádné pancéřové prvky.

Fotografie Bojový objekt č. 767 - zachovalá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 767 - zachovalá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 767 - zachovalá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2020)

770 – bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu v pancéřové desce 7P7 působící západním směrem je umístěn v protipovodňovém valu a pochází patrně z let 1937/1938. Jedná se o poměrně moderní stavbu s dvěma vchody. Prostor před vstupem byl chráněn pomocí střílny umístěné ve strážnici na boku objektu, samotná vstupní chodba je chráněna pomocí tří střílen. Nedávno byl interiér vyčištěn, problémem zůstává poměrně masivní vnikání vody. Čelní stěna s pancéřovou deskou je částečně zahrnuta zeminou. Na objektu probíhá rekonstrukce a vchody jsou aktuálně uzavřeny.

Fotografie Bojový objekt č. 770 pro těžký kulomet (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 770 pro těžký kulomet - zahrnutá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 770 pro těžký kulomet - vchodová střílna 57P8 (Stav: 2013)

Fotogalerie