Výzbroj a vybavení německých objektů
Opevněná postavení (Stellung) měly obsazovat polní jednotky s vlastní výzbrojí, kterou takřka výlučně tvořily vodou chlazené těžké kulomety vzor 08 - MG08. Jen pozvolně byly později nahrazovány modernějším vzduchem chlazeným těžkým kulometem vzor 34 - MG34. Protitankovou obranu zajišťovaly výjimečně instalované protitankové kanóny (nejčastěji Panzerabwehrkanone 36L/45) umístěné v úkrytech s připraveným polním palebným postavením, případně v objektech za pancéřovou deskou. V těchto objektech se nepočítalo s použitím speciální pevnostní výzbroje.
Nejrozšířenější zbraní používanou v německých opevněních se tak stal těžký kulomet. V souvislosti s novými typy kulometů se v objektech vystřídaly MG-08, MG-08/15, MG-13 a nakonec MG-34. Původně byl těžký kulomet umístěn na železném pevnostním stolku na sáňkové lafetě. V případě střelby se těžký kulomet vysunul tak, aby hlaveň částečně vyčnívala z pancéřové deska. Později bylo toto řešení nahrazeno umístěním těžkého kulometu MG-34 spolu s optikou do kulového čepu, který bylo možné vkládat jak do kopulí, tak i do potřebně upravených pancéřových desek. Kulomet se plnil pásem na 250 nábojů, umístěný v plechové bedýnce. Ve 30. letech činila dotace munice 40 500 kusů na hlaveň. Těžký kulomet tak našel své použití v pancéřových deskách, pancéřových kasematách, různých typech kopulí a polokopulí. V průběhu 40. let se ukázalo, že většina typových pancéřových desek již svojí odolností neobstojí proti nepřátelskému dělostřelectvu. Z tohoto důvodu bylo v mnoha případech osazováno do střílen několik různých plátů za sebou.
Pro potřebu výstavby "Pevnostní fronty" (Festungsfront) byly projektovány speciální typy pevnostní výzbroje, kterou měly obsluhovat speciálně vycvičené pevností jednotky. Jednat se mělo především o tyto typy zbraní:
- 15 cm Houfnice L35 v pancéřové otočné věži (S.F.H.T.)
- 10,5 cm kanón s dlouhou hlavní L52 v pancéřové otočné věži (lg. 10,5 cm K.T.)
- 10 cm kanón s krátkou hlavní L26 v kasematě nebo pancéřové otočné věži (kz. 10 cm K.K. nebo K.T.)
- 10,5 cm lehká houfnice L12 v pancéřové kopuli (l. P.H.)
- 5 cm rychlopalný minomet v pancéřové kopuli (S.Gr.W.M.19)
- 3,7/5 cm protitankový kanón v pancéřové kasematě nebo pancéřové otočné kopuli (3,7/5 cm K.K. nebo K.T.)
S.Gr.W.M.19 - Pevnostní minomet
Velké naděje byly vkládány do 50 mm pevnostního minometu M19 s dostřelem 20 až 600 metrů. Jednalo se o zbraň pro blízkou obranu B-Werků s náměrem 48 - 87 a odměrem 360 stupňů. Celá zbraň byla umístěna v pancéřové věži, která byla zcela zapuštěna ve stropnici objektu. Samotná hlaveň byla umístěna v kulovém čepu, který se společně se zbraní mohl otáčet o 360 stupňů pomocí elektrického nebo ručního pohonu. Munice byla do zbraně podávána pomocí speciálního zásobníku na 6 kusů. Rychlost palby byla závislá na ručním nebo motorickém pohonu a kolísala mezi 30 - 120 ranami za minutu. V příručním skladu munice bylo umístěno 3 900 granátů. K většímu nasazení této velmi efektivní zbraně nikdy nedošlo a to především kvůli její vysoké výrobní náročnosti. Vyrobeno bylo okolo 140 kusů, přičemž naprostá většina z nich našla své místo v objektech Atlantického valu.
Výmetný ohňomet
Mezi obranné zbraně lze také zařadit výmetný ohňomet, který ústil na stropnici pancéřovým prstencem 420P9. Hořlavá směs byla uložena v izolované místnosti ve spodním patře. Zde pro ni byly připraveny nádrže o objemu 700 litrů. Průměrná dotace na objekt činila 2400 litrů. Z nádrže byla směs čerpána po jednotlivých dávkách, jejichž množství stačilo na 1,5 minutové hoření. Směs byla zapalována elektricky pomocí acetylenu.
Protitanková výzbroj
Protitanková výzbroj byla zpočátku výstavby německých opevnění spíše výjimečnou záležitostí. Tam kde si to vynutily okolnosti, byly nejprve stavěny úkryty pro polní protitankový kanón, který byl případně požit v otevřeném postavení vedle objektu a později byly budovány malé pevnůstky, ve kterých byl umístěn polní PTK za pancéřovou deskou. Toto řešení se následně přeneslo také do první konstrukční fáze typových objektů (Regelbau).
Ještě v době výstavby Oder-Warthe Bogen bylo započato s konstruováním vlastní řady pevnostních protitankových kanónů a děl, které se však nedočkaly většího použití. Na O.W.B. však byla nainstalována například pancéřová kasemata pro 37 mm protitankový kanón Pak K L/65 a těžký kulomet MG-34 (29P8). Pancéřová deska byla silná 200 milimetrů, beton 1,5 metru. Celé zařízení včetně pancíře vážilo 46 tun. Kadence kanónu byla 20 - 25 ran za minutu. Jediný exemplář byl instalován na tvrzi Ludendorff. V omezeném množství se tyto typy zbraní dostaly také do objektů budovaných v rámci Západního a Atlantického valu.
Dělostřelecká výzbroj
Patrně ve čtyřech exemplářích byla opět na Atlantickém valu použita kopule 73P9 pro lehkou houfnici ráže 105 mm. Kopule byla produkována ve dvou variantách s tloušťkou pancíře 42 nebo 25 centimetrů (lehčí varianta s označením 81P9). Dodnes se silnější verze zachovala ve dvou exemplářích v objektech R664 v nepřístupném areálu námořní akademie v Brestu.
Při výstavbě Festungsfront Oder-Warthe-Bogen bylo počítáno s výstavbou dělostřeleckých baterií v odolnosti A. Samotné objekty se podařilo vybudovat do úrovně spodních pater. Dle archivních fotografií se na železničním nádraží nedaleko budovaných tvrzí ještě v poválečném období nacházely složené díly pancéřových dělostřeleckých kopulí (minimálně předpancířů). Ostatní projekty z této doby zůstaly pouze na papíře, nebo ve stádiu zkoušek ve středisku Hillersleben. Jednalo se především o pancéřové otočné věže pro kanóny různých ráží.
Pancéřové prvky
Pancéřové prvky používané v německém opevnění se dočkaly postupné typizace - každý typ byl evidován pod vlastním kódem. Ten se sestavoval následovně: P (Panzerteil) udává, že se jedná o pancéřový prvek. Trojčíslí před písmenem udává pořadové číslo, případně je ještě doplněno písmenem a nebo dalším číselným rozlišením. Dvě čísla následující po písmenu P vyjadřují rok vzniku konstrukčního návrhu následovně:
- 7 rok 1934
- 8 rok 1935
- 9 rok 1936
- 01 rok 1937
- 2 rok 1938
- 3 rok 1939
- 4 rok 1940
- 5 rok 1941
- 6 rok 1942
- 7 rok 1943
Ukázka několika málo typů pancéřových prvků první generace:
- 2P7 Třístřílnová pancéřová kopule v odolnosti B (Panzerturm mit 3 Scharten in "B" )
- 3P7 Třístřílnová pancéřová kopule v odolnosti B1 (Panzerturm mit 3 Scharten in "B1" )
- 3P7 Třístřílnová pancéřová kopule v odolnosti B (Panzerturm mit 3 Scharten in "B" )
- 4P7 Pancéřová kasemata v odolnosti B (Panzerscharten- und Deckenplatte für MG (3800x3000x200) in "B" )
- 5P7 Pancéřová kasemata v odolnosti B1 (Stahlscharten- und Schartenplatte für MG (3400x2300x100) in "B1" )
- 6P7 Pancéřová deska pro těžký kulomet v odolnosti B (Panzerschartenplatte für MG (3800x3000x200) in "B" )
- 7P7 Pancéřová deska pro těžký kulomet v odolnosti B1 (Stahlschartenplatte für MG (3400x2700x100) in "B1" )
- 8P7 Věž pro dělostřelecké pozorování (Stahlhochstand für Artillerie Beobachtung (1,33mx1,33mx1,85m) )
- 9P7 Zvon pro pěchotní pozorování v odolnosti C (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung (1000x60) in "C" )
- 10P7 Pancéřová deska pro těžký kulomet v odolnosti C (Stahlschartenplatte für MG (2800x2000x60) in "C" )
U řady objektů vybudovaných před rokem 1934 je možné nalézt starší netypové pancéřové prvky, které se liší od později používaných. Jedná se především o různé typy pancéřových desek jak pro těžký kulomet, tak pro ruční zbraně na ochranu vchodu. K dispozici byly v různých rozměrech a tloušťkách - obvykle 2, 4 a 6cm. To samé platí také o vchodových i vnitřních dveřích, ventilaci apod.
Seznam pancéřových prvků
Název
Pancéřový kryt vchodu (Panzereingang) 1P7
Odolnost
B
Váha
14 tun
Popis
Kryt umožňoval výrazné snížení profilu stavby v prostoru vchodu
Název
Třístřílnová pancéřová polokopule (Panzerturm mit 3 Scharten) 2P7
Odolnost
B
Váha
37t (zesílená 41t)
Popis
Polokopule pro těžký kulomet. Čtyři pozorovací průzory. Obvykle osazována v kombinaci s pěchotním pozorovacím zvonem
Název
Třístřílnová pancéřová polokopule (Panzerturm mit 3 Scharten) 3P7
Odolnost
B1
Váha
17t
Popis
Polokopule pro těžký kulomet. Čtyři pozorovací průzory. Obvykle osazována v kombinaci s pěchotním pozorovacím zvonem. Existovala také dvoustřílnová varianta s označení 3bP7.
Název
Pancéřová kasemata (Stahlscharten- und Schartenplatte für MG) 5P7
Odolnost
B1
Váha
15t
Popis
Pancéřová deska pro těžký kulomet s pozorovacím průzorem a pancéřovou stropnicí střelecké místnosti. Používána pro snížení profilu bojového objektu.
Název
Pancéřová deska (Stahlschartenplatte für MG) 7P7
Odolnost
B1
Váha
7,5t
Popis
Pancéřová deska pro těžký kulomet s pozorovacím průzorem. Nejobvyklejší pancéřový prvek v německém opevnění
Název
Malý pěchotní pozorovací zvon (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung) 9P7
Odolnost
C
Váha
2t
Popis
Malý pozorovací zvon pro pěchotní pozorování produkovaný ve variantách 9aP7 (Gruson) a 9bP7 (Schichau). Čtyři pozorovací průzory po obvodu.
Název
Pancéřová deska (Stahlschartenplatte für MG) 10P7
Odolnost
C
Váha
3,2t
Popis
Pancéřová deska pro těžký kulomet s pozorovacím průzorem o síce 6 centimetrů.
Název
Pancéřové dveře (Stahltür 0,8mx1,1m) 14P7
Odolnost
D
Váha
500 kg
Popis
Pancéřové vstupní dveře, uprostřed s nouzovým východem se střílnou pro blízkou obranu. Produkované v tisícových sériích a osazované především do objektů budovaných v letech 1935-1938
Název
Pancéřové kopule pro dva těžké kulomety (Panzerturm mit 6 Scharten) 20P7
Odolnost
B
Váha
51t
Popis
Pancéřová kopule pro dva těžké kulomety se šesticí střílen a pozorovacích průzorů. Nejobvyklejší typ kopule pro těžký kulomet. Vnitřní průměr 2250mm na úrovni střílen (kopule se postupně rozšiřuje. Síla vrchlíku 25 cm.
Název
Malý pancéřový zvon pro pěchotní pozorování (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung) 23P8
Odolnost
B1
Váha
5,5t
Popis
Malý pěchotní pozorovací zvon v odolnosti B1. Silnější varianta zvonu 9P7. Čtyři pozorovací průzory.
Název
Pancéřová kopule 34P8 pro pevnostní minomet M19 (Panzerturm für 5cm Machinegranatwerfer M19 mit Schachtring)
Odolnost
B
Váha
63t (33t)
Popis
Kopule pro pevnostní minomet M19. Kromě samotné kopule byl součástí také "podkladový prstenec", který prakticky tvořil/tvaroval spodní podlaží kopule. Díky tomu hmostnost celého kompletu narostla na dvojnásobek.
Název
Pancéřová kopule pro dva těžké kulomemty (Panzerturm mit 6 Scharten) 35P8
Odolnost
B1
Váha
23,3 t
Popis
Odlehčená varianta kopule 20P7 v nižší odolnosti s šesticí střílen a pozorovacích průzorů. Síla vrchlíku 12 cm.
Název
Kopule pro dělostřelecké pozorování (Panzerturm für Artillerie Beobachtung) 44P8
Odolnost
B1
Váha
10t + Podkladový prstenec 6t
Popis
Pancéřová kopule pro dělostřelecké pozorování osazována v objektech z poloviny 30. let. Osm průzorů po obvodu a periskop ve vrchlíku.
Název
Vchodová střílna (Gewehrschartenverschluß) 57P8
Odolnost
D
Váha
60 kg
Popis
Uzávěr vchodové střílny s pancéřovou deskou. Nejčastěji osazován v objektech z let 1937-1938.
Název
Pancéřová polokopule pro těžký kulomet (Panzerturm mit 3 Scharten) 60P8
Odolnost
B
Váha
52t
Popis
Třístřílnová polokopule pro těžký kulomet se čtyřmi pozorovacími průzory. Vyprodukovaná pouze v omezeném množství. Na východních opevněních se zachoval jediný exemplář.
Název
Pancéřová deska pro těžký kulomet (Panzerschartenplatte für MG 34) 78P9
Odolnost
B
Váha
18t
Popis
Pancéřová deska o rozměrech 3800x3000 a síle 200 mm. Nástupce desky 7P7. Instalovaná na východě především do objektů typové řady R100 a R500 v letech 1939 - 1941 a později v rámci výstavby Westwallu i Atlantického valu. K dispozici byly dva otvory pro optiku po stranách střílny, do které se těžký kulomet přichytával v kulovém čepu.
Název
Malý zvon pro pěchotní pozorování (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung) 89P9
Odolnost
C
Váha
1,6t
Popis
Malý pěchotní pozorovací zvon s pěti průzory.
Název
Malý zvon pro pěchotní pozorování (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung) 90P9
Odolnost
B1
Váha
5t
Popis
Malý pěchotní pozorovací zvon s pěti průzory.
Název
Malý ventilační zvon (Stahllüftungsschacht) 409P9
Odolnost
D
Váha
2,3t
Popis
Malý ventilační zvon se třemi otvory.
Název
Kryt pevnostního plamenometu (Stahlring für FN Gerät) 420P9
Odolnost
B
Váha
2,5t
Popis
Pancéřový tubus a kryt pevnostního plamenometu ústícího na stropnici B-Werků.
Název
Malá pancéřová deska pro těžký kulomet (Stahlschartenplatte für MG) 422P01
Odolnost
D
Váha
340kg
Popis
Malá deska s pozorovacím průzorem a střílnou o rozměrech 1400x750 a síle 30 mm. Osazována především do lehkých "mobilizačních" objektů, případně jako pomocná střílna na ochranu vchodů v týlu objektů. Naprostá většina jich je dnes ukradena.
Název
Kopule pro pevnostní minomet M19 (Panzerturm für 5cm Machinegranatwerfer M19) 424P01
Odolnost
B
Váha
26t s podkladovým prstencem 36t
Popis
Proti předchůdci 34P8 notně zjednodušená kopule pro pevnostní minomet M19. Sílna vrchlíku 250 mm.
Název
Kopule pro pěchotní pozorování (Panzerturm für Infanterie Beobachtung) 438P01
Odolnost
B
Váha
23t s podkladovým prstencem 39t
Popis
Velká kopule pro pěchotní pozorování. Po obvodu 6 otvorů pro optiku, ve vrchlíku o síle 300 mm umístěn periskop. V interiéru instalována otáčecí podlážka s integrovaným tubusem periskopu.
Název
Kopule pro dělostřelecké pozorování (Panzerturm für Artillerie Beobachtung) 441P01
Odolnost
B
Váha
24t (s podkladovým prstencem 30t)
Popis
Kopule pro dělostřelecké pozorování se třemi průzory po obvodu a s periskopem ve stropnici. Síla vrchlíku 25 cm. Obvykle osazována do objektu R 120.
Název
Pancéřová deska pro polní protitankový kanón (Stahlschartenplatte für Pak (30°)) 473P2
Odolnost
B1
Váha
7,5t
Popis
Pancéřová deska o rozměrech 3800x2700 a síle 100 mm pro umístění polního protitankového kanónu do bojového objektu. Dva větší otvory pro hlaveň kanónu a míření. Po straně malý pozorovací průzor.
Název
Malá kopule pro pěchotní pozorování (Kleinstglocke für Infantriebeobachtung) 486P2
Odolnost
B1
Váha
10t
Popis
Malá kopule se třemi průzory pro optiku po obvodu a periskopem ve stropnici. Síla vrchlíku 12 cm.
Název
Pancéřová deska pro 7P7 (Stahlvorsatzplatte für 7P7) 726P3
Odolnost
B1
Váha
8t
Popis
Pancéřové desky 7P7 pro těžký kulomet byly produkovány v tisícových sériích. Postupně však došlo k jejich zastarání a jejich tloušťka nebyla považována za dosatečnou. Z tohoto důvodu byl produkován "předpancíř" s označením 726P3. Takto zdvojená deska byla používána především pro ochranu vchodů do objektů. Později došlo k dalšímu zesílení, tentokrát z druhé strany o desku 492aP2, čímž dosáhla celková hmotnost 18 tun a síla pancořování 32cm. Desky byly zároveň později upravovány pro osazení výkonnější optiky (kruhový otvor pro optiku).
Název
Střílna pro pevnostní protitankový kanón L1 (Pakscharteneinsatz (t) und äusserer Stahlschartenverschluß) 770P4 a 770aP4
Odolnost
D
Váha
Střílna L1 - 1,5t a předpancíř 4t
Popis
Střílna pevnostního protitankového kanónu československého původu s předpancířem. Oponka byla ovládána pomocí protizávaží.