Objekty č. 771 - 777

Mezi silnicí vedoucí k přívozu v Brodech a železničním mostem spojujícím Czerwiensk s Nietkowicemi (Deutsch Nettkow) mělo být postaveno celkem 13 objektů. Pevnůstky 765 – 770 jsou popsány v samostatné kapitole věnované Pevnostnímu skanzenu Rothenburg. Zbylou část linie tvoří bojové objekty vestavěné do protipovodňového valu a to s jedinou výjimkou (č. 773), kdy je předsunut před něj. Nedávno bohužel došlo k navyšování valu, při kterém byly čelní strany většiny objektů zasypány zeminou, vedlejším důsledkem je, že dříve relativně suché objekty jsou aktuálně všechny kromě č. 777 zatopeny vodou (stav 2013). Jediným pozitivem je, že nedošlo k zasypání vchodových částí, které v tomto úseku všechny disponují střílnou v kaponiéře na ochranu prostoru před vstupy. Většina z nich byla osazena pancéřovou deskou 422P01 (žádná se nezachovala). K jejich výstavbě patrně došlo v letech 1937/1938, některé vznikly údajně přestavbou a rozšířením starších již existujících pevnůstek. Všechny objekty disponovaly originálním číslováním umístěným na krakorcích nad vchody, bohužel v nedávné době byla většina z nich seškrabána.

Tento úsek jsme opět navštívili v roce 2020. Za 7 let došlo k řadě změn. Velká část objektů je uzavřena, jejich týlové stěny prošly částečnou renovací. Otevřené objekty mají suchý interiér a je možné je navštívit (otázkou je, zda za to může sucho posledních let, nebo byla voda cíleně vyčerpána. Nicméně pokles vody je vidět i na řadě objektů Meziříčního opevněného rajónu, včetně severní části centrálního podzemního systému). Několik týdnů po naší návštěvě tudy však prošla povodeň, takže aktuálně může být vše opět zcela jinak.

Mapa
Výřez úseku linie opevnění v okolí Czerwiensku (Rothenburg) z inventární mapy z října 1944 Zdroj: germandocsinrussia.org

771 – pevnůstka pro boční palbu jednoho těžkého kulometu v pancéřové desce 7P7, který působil východním směrem, disponovala na stropnici pěchotním pozorovacím zvonem 9P7. Vstup byl řešen pouze jedním vchodem. Prostor před vchodem byl postřelován pomocí střílny umístěné v ubikacích posádky. Konstrukčně se jedná patrně o stavbu z konce roku 1937. Vzhledem k poměrně širokému protipovodňovému valu měla stejně jako ostatní objekty v okolí značně podlouhlý tvar, kromě ubikací tak byla před samotnou střeleckou místností umístěna také předsíňka, zde se vstupem do zvonové šachty. Interiér je v současné době bohužel zatopen.

Fotografie Bojový objekt č. 771 - zvon pro pěchotní pozorování 9P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 771 - zvon pro pěchotní pozorování 9P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 771 - zvon pro pěchotní pozorování 9P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 771 pro těžký kulomet - zahrnutá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 771 pro těžký kulomet (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 771 pro těžký kulomet (Stav: 2013)

772 – konstrukčně velmi podobný objekt jako předešlý opět s výzbrojí jednoho těžkého kulometu tentokrát pro přímou palbu. Vchodová část nese stopy postřelování projektily menší ráže. Interiér je opět zatopen. Od poslední návštěvy v roce 2013 došlo k rekonstrukci objektu. Interiér je nepřístupný, pancéřová deska je odkopána. Vchod je zajištěn replikou pancéřových dveří 14P7.

Fotografie Bojový objekt č. 772 pro těžký kulomet - zahrnutá pancéřová deska 7P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 772 pro těžký kulomet (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 772 pro těžký kulomet (Stav: 2013)

773 – jako jediný objekt v úseku byl předsunut před protipovodňový val. Přístup k němu byl v době průzkumu zatopen. Každopádně objekt disponuje střílnou na ochranu zápolí. Pravá strana se zdá být poničená výbuchem. Jedná se o bojový objekt snad pro dva těžké kulometu určené k přímé palbě, ve kterém se nezachovaly žádné pancéřové prvky. V letních měsících je objekt beznadějně zarostlý.

774 – bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu umístěného v pancéřové desce, který svojí palbou působil východním směrem. Většina čelní stěny je zahrnuta zeminou. Vchodová část se zachovala neporušená. Disponuje dvěma vchody, které vedou do společné předsíně. Zápolí bylo možné postřelovat pomocí střílny umístěné v ochranném křídle objektu. Interiér je zatopen vodou.

Fotografie Bojový objekt č. 774 pro těžký kulomet (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 774 pro těžký kulomet (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 774 pro těžký kulomet (Stav: 2013)

775 – bojový objekt pro palbu jednoho těžkého kulometu. Čelní strana je zcela zahrnuta zeminou. Vchodová část disponuje jedním vchodem zalomenou chodbičkou, která postrádá vnitřní ochranu. Zároveň je v ní umístěn nouzový východ. Prostor před vstupem bylo možné postřelovat pomocí střílny umístěné přímo v ubikacích. Interiér je je aktuálně nepřístupný. Probíhají zde rekonstrukční práce a ve vchodu je osazena kopie dveří 14P7 (stav 2020). Zhruba v těchto místech severně za řekou začíná vodní překážka linie Nischlitz – Obra, která se později stala součástí Festungsfront Oder-Warthe Bogen.

Fotografie Bojový objekt č. 775 pro těžký kulomet (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 775 pro těžký kulomet (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 775 pro těžký kulomet (Stav: 2013)

776 – bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu umístěného v pancéřové desce 7P7 působící bočně východním směrem. Na stropnici byl umístěn pěchotní pozorovací zvon 9P7. K dispozici byly dva vchody vedoucí do společné předsíně, která zároveň sloužila pro potřeby protiplynové ochrany. Zevnitř byla chráněna pomocí tří střílen. Zápolí objektu bylo navíc možné postřelovat pomocí střílny s pancéřovou deskou 422P01. Interiér objektu byl oproti dřívějšímu stavu v roce 2020 suchý, pancéřová deska je částečně zahrnuta zeminou. Uvnitř se zachovala řada nápisů, také interiér zvonu se zachoval v poměrně dobrém stavu.

Fotografie Bojový objekt č. 776 pro těžký kulomet - zahrnutá pancéřová deska 7P7 a pozorovací zvon 9P7 (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 776 pro těžký kulomet (Stav: 2013)
Fotografie Bojový objekt č. 776 pro těžký kulomet - interiér pozorovacího zvonu 9P7 (Stav: 2020)

777 – bojový objekt pro palbu těžkého kulometu v netypové pancéřové desce se nachází v náspu u železničního mostu mezi Czerwienskem a Nietkowicemi. Vznikl patrně v roce 1937 nebo 1938 přestavbou starší pevnůstky pocházející z let 1931 – 1932. Dva vchody vedou do společné předsíňky, která je uvnitř chráněna pomocí tří střílen pro ruční zbraně. Prostor před vchody navíc chrání další střílna, ve které byla umístěna pancéřová deska 422P01 (dnes již ukradena). Z rozměrných ubikací se vstupuje zahnutou chodbičkou do střelecké místnosti. Jako jediný není tento objekt zatopen vodou. Jedná se zároveň o poslední objekt hlavní části Oderstellung.

Objekt v posledních letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Byly provedeny terénní úpravy, osazeny makety vchodových dveří a pancéřové desky ve střílně na ochranu vchodů. Obnoven byl také zimní maskovací nátěr. Interiér je příležitostně přístupný veřejnosti.

Fotografie Bojový objekt č. 777 pro těžký kulomet (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 777 se zimním maskovacím nátěrem (Stav: 2020)
Fotografie Bojový objekt č. 777 se železničním mostem, na jehož obranu byl postaven (Stav: 2013)

Fotogalerie