Cigacice (Tschicherzig)
V případě Cigacic (Tschicherzig) se jedná o bezesporu nejznámější část Oderstellung. I přesto jsou nejnavštěvovanějšími objekty pouze pevnůstky umístěné mezi silničními mosty v obci Lešna Góra. Osobně se domnívám, že je to ovšem velká škoda, protože daleko zajímavější stavby se nacházejí v druhé linii, v lesích a v protipovodňovém valu na obou křídlech prostoru Cigacice. Bohužel některé objekty druhé linie se staly postupně cílem zlodějů kovů, kteří systematicky odřezávají zachovalé pancéřové prvky.
Nejstarší opevnění v popisovaném úseku pochází z roku 1932. V tomto období byly postaveny v okolí mostu kulometné objekty pro boční palbu (708, 711, 714, 729 a 731). Umístěny byly s výjimkou jednoho případu před protipovodňovým valem. Další fáze výstavby zde probíhala v roce 1935. Jednotlivé objekty byly vestavěny přímo do protipovodňového valu, západně od mostu část linie probíhá před valem podél řeky. O rok později došlo k výstavbě týlového postavení, které je umístěné přibližně 1 kilometr za protipovodňovým valem. Zde se nacházejí největší objekty tohoto úseku.
Cigacice se nacházejí 15 kilometrů severně od Zielonej Góry. Primárním cílem byla ochrana silničního mostu spojujícího obce Cigacice - Lešna Góra (Waldhauser). V poválečných letech byl vybudován o 500 metrů východněji nový silniční most hlavní silnice E65, díky které zmizely z povrchu dva objekty Oderstellung, které se nacházely v její trase. Most byl následně rozšířen o druhý při stavbě rychlostní silnice S3. Z ní však do prostoru Lešne Góry není možné odbočit!
Nejznámějšími objekty jsou pevnůstky č. 708, 711 a 712. Všechny se nacházejí mezi oběma silničními mosty. Jako první nelze přehlédnout pozorovací zvon 9P7 objektu č. 712 z roku 1935, nacházející se v bezprostřední blízkosti starého mostu. Vstup byl bohužel v poválečných letech zasypán.
Před protipovodňový val je umístěna oboustranná pevnůstka pro dva těžké kulomety z roku 1932 nesoucí číslo 711. Je zbavena hlavních pancířů a obvykle je zalita vodou. Na stěnách se zachovala řada nápisů, na jednom z betonových podstavců se zachovalo torzo kovového stolku pod lafetu pro těžký kulomet. Stup není nijak chráněn, několik schodů vede do malé společné předsíňky, ze které se vstupuje přímo do bojových místností. Zjednodušeně lze tento typ objektu označit za spojení dvou jednostranných objektů budovaných na Oderstellung od roku 1928. Objekt býval dlouhé roky zcela zatopen. V posledních letech je z něj pravidelně čerpána voda a interiér byl také vyčištěn. Při návštěvě tak vždy záleží, kolik času uběhlo od posledních povodní.
Zhruba v půli cesty mezi č. 711 a 708 se nachází přímo v protipovodňovém valu vestavěný pasivní úkryt č. 709, který je však zcela zasypán a identifikovat ho je možné pouze podle křovin, které vyrůstají z prostoru týlové stěny, ze které vyčnívá pouze jedna ze stoupaček žebříku.
Posledním srubem je č. 708, který je již řadu let uzavřen. Plánován v něm byl vznik muzea. Organizace, která se o něj starala, však tuším v roce 2008 zanikla. Nová aktivita zde probíhá od roku 2020. Jedná se opět o oboustranný objekt z roku 1932 určený k bočním palbám dvou těžkých kulometů, umístěných v netypových pancéřových deskách o rozměrech 280 x 180 x 8 cm a síle 10 cm. Jeho posádku tvořily pouze 4 muži, Uvnitř se nacházejí pouze dvě střelecké místnosti, a mezi nimi dvě předsíně, které sloužily k protichemickým účelům. Zároveň se jedná o nejzachovalejší objekt tohoto typu na celé linii Oderstellung. Původně byl maskován dřevěnoou nástavbou.
Fotogalerie
- Oboustranný bojový objekt pro dva těžké kulomety z roku 1932 č. 708
- Oboustranný bojový objekt pro dva těžké kulomety z roku 1932 č. 711
Opevnění východně od hlavní silnice Zielona Gora - Cigacice
Od objektu č. 708 pokračuje linie opevnění proti proudu řeky. Postavena byla v roce 1935 a všechny objekty jsou zde vestavěny do protipovodňového valu. Ten byl před lety rekonstruován a navyšován. Během této činnosti zmizela většina objektů pod vrstvou zeminy. V průběhu let byly proraženy vchody do některých z nich, val si navíc postupně sedá, a tak se z něj začínají opět vynořovat části pevnůstek (popis odpovídá stavu v roce 2003):
707 – pasivní úkryt, zcela zničen při výstavbě nové silnice.
706 – objekt pro dva těžké kulomety v pancéřových deskách 7P7 s pozorovacím zvonem 9P7. Zcela zachovalý, ovšem také zcela zasypaný a nepřístupný.
705 – objekt pro přímou palbu těžkého kulometu umístěného v pancéřové polokopuli 3aP7. Opět zcela zachovalý a také zcela zasypaný a nepřístupný.
703 – pasivní úkryt z roku 1935 s jedním vchodem bez střílny na jeho ochranu je předsunut před protipovodňový val. To ho sice uchránilo od zasypání, ale ne od zatopení vodou.
701 – bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu v pancéřové desce 7P7 s pozorovacím zvonem 9P7. Opět zcela zachovalý, nicméně zasypaný. Pancéřová deska je částečně odkryta a také zvon unikl zasypání.
700 – bojový objekt pro palbu těžkého kulometu v pancéřové desce 7P7. Zcela zachovalý, nicméně zasypaný. Viditelná pouze část desky 7P7.
699 – bojový objekt pro palbu těžkého kulometu v pancéřové desce 7P7. Zcela zachovalý a zcela zasypaný. Viditelná pouze část desky 7P7.
V rámci týlového postavení z roku 1936 se východně od silnice Cigacice – Zielona Góra zachovaly čtyři objekty, přičemž pouze jeden z nich byl v poválečném období zničen.
697 - určený k přímé palbě dvou těžkých kulometů umístěných v pancéřové desce 7P7. K pozorování sloužil pancéřový zvon 9P7. Celá vstupní část pevnůstky je vyhozena do povětří. Zachovaly se pouze střelecké místnosti s částmi pancéřových desek. Stropnice v prostoru pancéřového zvonu byla vymrštěna do vzduchu a obráceně dopadla na své původní místo. Proto je dnes možné zvon nalézt v místnosti původně pro něj určený pouze vzhůru nohama, vstupuje se do ní z pravé střelecké místnosti.
698 - zcela zachovalý pasivní úkryt pro výpadovou jednotku. Disponuje dvěma vstupy, které vedou do společné předsíně, která je chráněna dvěma střílnami. Zde si osádka mohla odložit části vybavení, které používala v polním opevnění. Pancéřové dveře vedou do jediné místnosti objektu, která sloužila jako ubikace.
702 - patrně nejhezčí objekt celého úseku. Je určen k přímé palbě dvou těžkých kulometů, umístěných v pancéřových deskách 7P7 a byl vybudován v roce 1936. Vstupuje se do něj dvěma vchody. Prostor před nimi chránila zbraň umístěná ve střílně pod betonem. Z předsíně vede nouzový východ do strany objektu, prostor chrání tři střílny. Dále následuje velká místnost, která sloužila jako ubikace posádky. Z ní vedou dvoje pancéřové dveře do dvou střeleckých místností. Každé dveře jsou jinak řešeny, zatím co levé jsou klasické otvírací, pravé jsou posuvné. Uvnitř se zachovala celá řada nápisů, na stropnici objektu protipěchotní překážky, po straně zbytky komínu. Interiér je vyčištěný, pancéřové prvky jsou postupně natírány, také okolí je zbavené náletových křovin a vysečené. Objekt sloužil jako muzeum opevnění, i nyní je pečlivě udržován. K dispozici však nejsou žádné údaje o tom, zda je objekt vůbec přístupný, natož o otvírací době.
710 - pasivní úkryt, do kterého se vstupuje jediným vchodem. Nemá ochranné střílny a z malé předsíňky vedou další dveře přímo do ubikací. Na jejich zadní stěně se nalézá únikový východ. Původně se počítalo s kapacitou 16 vojáků, kteří by obsazovali polní opevnění v okolí. Objekt je vyčištěný a je součástí naučné stezky po zachovalých objektech Oderstellung. Uvnitř se zachovala řada nápisů.
Fotogalerie
Opevnění západně od hlavní silnice Zielona Gora - Cigacice
Od silničního mostu pokračuje první linie pasivním úkrytem č. 713, který je zcela zasypán v protipovodňovém valu. Následující pevnůstky 714 – 720, 727 a 729 se nacházejí před protipovodňovým valem a ještě se mi nepoštěstilo, aby nebyl přístup k nim zatopen. V letních měsících jsou navíc beznadějně zarostlé. Ve své podstatě zde není o co přijít – úkryty (č. 715, 717, 718, 720 a 727) jsou sice zachovalé, ale zcela zalité vodou. Zbylé objekty – bojové – jsou zničené a v jejich ruinách se nezachovaly žádné pancéřové prvky.
Posledním objekt popisovaného úseku je č. 721. Umístěn byl v ohybu zde poměrně vysokého protipovodňového valu, což umožňovalo vedení dalekých paleb jeho těžkého kulometu umístěného v pancéřové polokopuli 3aP7. Navíc zde bylo umístěno také pozorovací stanoviště se zvonem 9P7. Do objektu z roku 1935 se vstupovalo dvěma vchody, které byly uvnitř chráněny dvěma střílnami. Z předsíně vedly jedny dveře do společných ubikací. Zde vedly dvoje dveře – jedny pod kopuli pro těžký kulomet a druhé do další místnosti s menší ubikací pro obsluhu pozorovacího zvonu. Nacházel se zde také nouzový východ. Pozorovací zvon byl přístupný z malých ubikací (pro ubytování důstojníků). Pevnůstka se zachovala v neporušené podobě, v současnosti je bohužel zcela zasypána novým protipovodňovým valem.
Na poměrně velkém prostoru za protipovodňovým valem se nachází dalších sedm poměrně zachovalých objektů vybudovaných v rámci zesílení zdejšího opevnění
722 - poněkud zarostlá a navíc na soukromém pozemku se nacházející pevnůstka, jejíž hlavní výzbroj tvořil těžký kulomet, který z pancéřové desky 7P7 bočně postřeloval prostor za protipovodňovým valem. Až na samotnou desku, která je v prostoru střílny a pozorovacího průzoru odříznuta se objekt zachoval v poměrně dobrém stavu.
723 – bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu se nezachoval, nachází se v poměrně nepřehledném křovinatém terénu a dosud nebyl navštíven.
724 - velice zajímavý objekt, který se však na přelomu dubna a května 2000 stal terčem nájezdu "sběratelů šrotu", kteří vyřízli autogenem část pancéřové desky 7P7 v okolí střílny a průzoru. Výzbroj tvořily dva těžké kulomety umístěné ve dvou pancéřových deskách 7P7, určené k přímé palbě. Možnost pozorování zvětšoval pancéřový pozorovací zvon 9P7, umístěný mezi oběma střeleckými místnostmi. Okolí je poměrně zarostlé, již v poválečném období byla odříznuta část pancéřové desky v pravé střelecké místnosti a vrchlík zvonu. Jinak se objekt zachoval nepoškozen. Uvnitř je možné spatřit celou řadu nápisů, dobře se dají fotografovat i nápisy ve zbytku zvonu, a na zbylých částech pancéřových desek. Týlová stěna byla pomalována moderním maskováním v průběhu pokusu o rekonstrukci.
725 – pasivní bojový úkryt pro výpadovou jednotku se nachází poněkud mimo ostatních objektů a navíc by měl být zalitý vodou, z tohoto důvodu jsme se ho ani nepokoušeli hledat.
726 - nalézá se 600 metrů za první linií a svým těžkým kulometem bočně postřeluje rozsáhlé louky v prostoru za protipovodňovým valem. Nachází se na kraji lesa, obklopen celou řadou jezírek, která znesnadňují přístup. Je poměrně poničen výbuchem v prostoru ubikací a vchodů. Ve střelecké místnosti se však zachovala pancéřová deska 7P7, která je však částečně zasypána zeminou.
728 - pasivní úkryt umístěný 200 metrů za protipovodňovým valem. Je z větší části zahrnut zeminou a interiér je zcela zatopen.
730 - další pasivní úkryt, který se tentokrát nachází přímo za protipovodňovým valem na kraji lesa, ve vzdálenosti 500 metrů za zemědělskou usedlostí. I tentokrát je zcela zatopen.