Nowa Sól (Neusalz an der Oder)
Nowa Sól (Neusalz an der Oder) disponovala v meziválečném období jediným silničním mostem v prostoru Glogów - Cigacice (cca 90 kilometrů). Navíc se několik kilometrů severněji nacházel železniční most (trať Nowa Sól - Wolsztyn). Zatím co v okolí se příliš zachovalých objektů nedochovalo, přímo ve městě je situace o něco lepší. Bohužel nejzachovalejší objekt č. 562 se zachovalou pancéřovou deskou 7P7 a deskou pro periskop, který již nějakou dobu prochází rekonstrukcí se nám sice podařilo po několika pokusech v roce 2020 najít, nachází se však v oplocené zahradě (takže hold zase příště).
Nakonec jsme se tedy museli spokojit s jedinou pevnůstkou určenou k boční palbě jednoho těžkého kulometu (č. 560), která se nachází 200 metrů proti proudu řeky u silničního mostu. Ve střelecké místnosti byla osazena zřídka používaná pancéřová kasemata 5P7 (váha 15 000 kg). Ta se bohužel nedochovala, přesto lze stupeň zachování samotného objektu lze označit za jedinečný. Až na samotnou kasematu se dochoval takřka neporušen. Na stropnici se zachovaly pancéřové kostky, na které se osazovala stropní část panc. kasematy. Do objektu se vstupovalo jedním vchodem, který postrádal střílnu na jeho ochranu. Za pancéřovými dveřmi následovala malá předsíň, ze které ústil nouzový východ a ze které bylo možné vstoupit do ubikace posádky, na kterou navazovala samotná střelecká místnost. Typově se jedná o hezkou ukázku bojových pevnůstek stavěných v roce 1934. Fotografie pocházejí z roku 2018. Pouze o několik týdnů později zde začala probíhat rekonstrukce, která však dle poslední naší návštěvy v roce 2020 příliš nepokročila, případně již patrně neprobíhá.
V relativně dobrém stavu se dochovalo také několik objektů v bezprostřední blízkosti železničního mostu východně od obce Bobrowniki - linie Nowa Sól - Wolsztyn. Jednat by se mělo o jeden pasivní úkryt (č. 594), jeden bojový objekt (č. 595) a jeden pasivní úkryt se zvonem 9P7 (vytržen - č. 599). Všechny jsou však údajně zalité vodou. Zbylé objekty v úseku Nowa Sól - Milsko se nacházejí zcela v troskách (jedná se o cca 20 kilometrů dlouhý úsek).