Opěrný bod Niezdara (označován také jako Wzg. 307) tvořil severní křídlo Slezské opevněné oblasti (Obszar Warowny Śląsk). Budován byl podle koncepce platné v roce 1939 jako prodloužení linie, která původně končila vodní nádží Kozlowa Góra. Navštívit tak zde lze nejmodernější polské bojové objekty, které měly eliminovat riziko obejití severního křídla obrany. Rozkládá se v délce přibližně dvou kilometrů v katastru obce Niezdara a Tapkowice a využívá místního zvlnitého terénu. První linie je umístěná pod návrším přímo v obou obcích. Objekty druhé linie se nacházejí na samotném návrší. V první linii je výzbroj umístěna jak v pancéřových zvonech pro těžké kulomety, tak pod betonem. Ze střílen svojí palbou mohly působit protitankové kanóny a těžké kulomety. V druhé linii je výzbroj umístěna v pancéřových zvonech a tvoří ji pouze těžké kulomety. Celkem se zde podařilo postavit do vypuknutí války 8 objektů. Obrana se opírala o řeku Brynica a bažiny v jejím okolí. Hlavním cílem bylo blokování komunikace Tarnowskie Góry - Siewierz.
Průzkum opevnění je možné fakticky omezit pouze na 3 bojové objekty (č. 1, 6 a 7 na mapě). Střední objekt číslo 2 je téměř zasypán odpadky, v případě objektu č. 3 není situace o moc lepší. Interiér je navíc silně poškozen výbuchem, v dobrém stavu je pouze stropnice s dvojicí pancéřových kopulí. Identická situace je i u objektu č. 4, který má navíc zatopený interiér. Objekty č. 5 a 8 jsou částečně vyhozeny do vzduchu a zbaveny většiny pancéřových prvků.
Objekt č. 1 je poměrně zdařilou ukázkou středního objektu z roku 1939. Určen je pro boční palbu těžkého kulometu v pancéřové desce vz. 38B. Blízkou obranu zajišťoval lehký kulomet ve střílně pod betonem. K dispozici byl také nouzový východ se střílnou pro ruční zbraň a také střílna na ochranu vchodu. Uvnitř se nacházelo pouze minimum místa, které bylo vyplněno filtrem, ventilátorem a kamny. Nechybělo zde zařízení pro vystřelování světlic.
V první linii se zachovaly v dobrém stavu dva velmi zajímavé a silně vyzbrojené těžké objekty. První z nich se nachází v ulici Jana Pawla II - objekt č. 6 na mapě. Jedná se oboustranný těžký objekt. Na stropnici je osazena kopule pro těžký kulomet. Ve střílnách pod betonem se nacházely dva těžké kulomety (jedna pancéřová deska vz. 38B a jedna střílna vz. 39) a pevnostní protitanový kanón vz. 38 ráže 37 mm. K dispozici byly dvě zařízení pro vystřelování světlic, dva nouzové východy se střílnou pro ruční zbraně, tři střílny pro lehké kulomety pro blízkou obranu a dvě střílny ve vstupní chodbě. Uvnitř se nacházela ubikace a strojovna s filtrovnou.
Při výjezdu z Tapkowic po hlavní silnici č. 78 ve směru k nedalekému mezinárodnímu letišti nelze po pravé straně minout objekt č. 7. Jedná se opět o oboustranný těžký objekt s obdobou výzbrojí jako v předešlém případě. Východním směrem působil ze střílen pod betonem těžký kulomet a pevnostní protitankový kanón ráže 37 mm vz. 38. Do opačného směru pak těžký kulomet. Na stropnici je osazena kopule pro těžký kulomet. Interiér je poměrně velkoryse pojatý. Nechybí zde ubikace a strojovna s filtrovnou. Na první pohled zaujme také poměrně hluboké zasazení objektu do okolního terénu.
Od opěrného bodu Niezdara pokračuje linie opevnění jižním směrem. Dostatečnou překážku zde tvoří Jezero Swierklaniec. Z tohoto důvodu byl tento prostor chráněn pouze pomocí polního opevnění, které bylo zesíleno dvojicí oboustranných lehkých objektů. Severní z nich je na mapě označen číslem 9.
V týlu postavení byly vybudovány dva objekty, které sloužily zároveň jako velitelská stanoviště. Na západním křídle opěrného bodu je o objekt č. 3 na mapě. Vyzbrojen byl těžkým kulometem v pancéřové kopuli vz. 38. Na stropnici byl dále osazen zvon pro pozorování a blízkou obranu vz. 39. Objekt nedisponoval žádnou silnější výzbrojí ve střílnách pod betonem, pouze dvojicí střílen pro lehký kulomet, případně ruční zbraně. Interiér byl silně poškozen již během války a následně sloužil v poválečném období jako skládka odpadu. Bez problémů se tak dá fotografovat pouze stropnice, na které se zachovaly oba pancéřové prvky. Na východním přídle se nachází velmi podobný objekt (č. 8 na mapě). Ten disponoval navíc střílnou těžkého kulometu pro boční palbu. Do vypuknutí války se již nepodařilo osadit zvon pro pozorování a blízkou obranu. Kopule pro těžký kulomet vz. 38 byla přítomna po dlouhé roky na stropnici v polovytrženém stavu. Zvýšený zájem o její ukradení vedl k jejímu přestěhování k muzejnímu objektu u obce Dobieszowice.