NĚMECKÉ FESTY

Pancéřové prvky pro pozorování

P.B.St. 87

P.B.St. 87 byl prvním pancéřovým prvkem, který sloužil k pozorování a řízení palby dělostřelectva. Vyroben byl z tvrzené litiny, zařadit ho lze do stejné produktové řady, kam spadají kopule Gruson a pancéřové kasematy pro dělostřelectvo, dodávané do pobřežních baterií.

Celá stavba byla z větší části zapuštěna do země. Pozorovací objekt se obvykle nacházel na hlavním valu polygonálních fortů. Pozorovací průzory se nacházely těsně nad zemí. Samotný objekt byl z betonu, případně byl obložen kamennými bloky. Posádku tvořily dva muži.

Jak již bylo zmíněno, hlavní využití našlo toto pancéřové stanoviště na valech rekonstruovaných, případně nově stavěných polygonálních fortů. Velká část produkce tak směřovala do Poznaně, Toruně a Štrasburku. Na snímku je zachyceno pozorovací stanoviště festu Prinz Fridrich Karl v Metách, které utrpělo závažná poškození v průběhu bojů v roce 1944, kdy také přišlo o většinu zemního krytí.

Fotografie Feste Prinz Friedrich-Karl - díky výbuchu dobře vyditelná hloubka zapuštění stanoviště pod úroveň terénu
Fotografie Fort Ia König Wilhelm I - interiér stanoviště
Fotografie Fort Ia König Wilhelm I - P.B.St. 87

W.T. 90 sp.

Pancéřová věž nesla označení Wachtturm Model 90 - splittersicher. Jedná se o poměrně malou otočnou věžičku s jedním průzorem, jejímž hlavním cílem bylo pěchotní pozorování, případně řízení dělostřelectva.

Foto
Řez otočnou věžičkou WT 90 sp.

Zkonstruována byla ze tři centimetry silné oceli, která chránila pozorovatele pouze před úlomky vybuchující munice. Produkována byla ve dvou verzích. Hojně byla používána při modernizacích starších polygonálních fortů, kdy byla umísťována na valy mezi jednotlivá dělostřelecká postavení. Celá řada se jich zachovala například v Toruňi, nebo ve Strasbourgu.

Na fotografiích se nachází zvon umístěný na samostatném objektu, který je předsunutý před polygonální tvrz Plappeville v Metách. Poškození patrně pocházejí z bojů v roce 1944.

Fotografie Fort II Ludwig Yorck von Wartenburg - WT 90 sp.
Fotografie Fort II Ludwig Yorck von Wartenburg - WT 90 sp.
Fotografie Fort II Ludwig Yorck von Wartenburg - interiér WT 90 sp.

P.B.T. 94

Panzerbeobachtungsturm 94 byla vyprodukována pouze ve čtyřech exemplářich, přičemž primárním místem určení byl Mutzig. Hlavním cílem bylo řízení dělostřelecké palby.

Otočná věž byla zkonstruována z patnáct centimetrů silné oceli. Celková hmotnost kopule činila 58 tun, z čehož 47 tun tvořila hmotnost předpancíře. Optiku dodávala společnost Carl Zeiss se zvětšením 10x, 20x a 40x.

Foto
P.B.T. 94

P.B.T. 96

Pancéřová otočná věž model 96 byla sériově produkovaným nástupcem věžě P.B.T. 94, s vylepšeným tvarem a vnitřním vybavením. Hlavním cílem bylo řízení palby dělostřelectva. Na fotografiích se nachází jeden z exemplářů umístěný na předpolí dělostřelecké baterie Plappeville. Samotný objekt je propojen se zbytkem baterie podzemní komunikací. Součástí betonového objektu byl také nouzový východ.

V mohutném předpancíři kopule byl umístěn na otočném pilotu samostatný tubus, ve kterém se nacházelo samotné pozorovací stanoviště a potřebné optické vybavení.

Foto
Řez otočnou věží P.B.T. 96

Fotografie Plappeville - P.B.T. 96
Fotografie Plappeville - P.B.T. 96
Fotografie Plappeville - P.B.T. 96 - vstup pod věž

P.B.St. 96

Pancéřové pozorovací stanoviště model 96 zaujímá ve vývojové řadě pancéřových pozorovacích prvků důležité místo. Lze konstatovat, že právě tímto modelem je dovršena celá vývojová řada a je nalezeno optimální řešení pro potřeby dělostřeleckého pozorování. Bezpochyby se však také jedná o kompromis finanční.

Tloušťka pancíře činí 15 centimetrů, pozorování je možné díky optice umístěné v průzorech po obvodu kopule. Hlavní využití tyto pancéřové pozorovací zvony nacházejí v dělostřeleckých bateriích, kde řídí palbu pevnostního dělostřelectva.

Fotografie pocházejí z baterie Plappeville, kde se zvon nachází v samostatném objektu na předpolí. Se zbytkem objektů je spojen podzemní komunikací. Samotný objekt je zkonstruován z betonu.

Fotografie Plappeville - P.B.St. 96
Fotografie Plappeville - P.B.St. 96

P.B.St. 96 leicht

Pancéřové pozorovací stanoviště model 96 v odlehčené verzi nalezlo až na výjimky své místo v monoblokových stavbách pro dělostřelectvo ráže 10 a 15 cm umístěné za pancéřovým štítem (lodní konstrukce). Těmito stavbami byly především zesilovány mezilehlé prostory mezi forty polygonálního opevnění (Toruň, Mety, Štrasburg), zcela výjimečně se tyto stavby staly také součástí festů (Mutzig).

Foto
Fest Mutzig - P.B.St. 96 leicht

Jak již název napovídá, jedná se o odlehčenou verzi pozorovacího zvonu model 96. Tloušťka pancíře je snížena na 10 centimetrů. Kopule navíc vyniká nižším profilem a více tak splývá s okolním terénem. Část průzorů je navíc obvykle chráněna jakousi stříškou, která znesnadňuje jejich přímé zasažení. Celková hmotnost činila necelých 5 tun. Optiku dodávala společnost Carl Zeiss se zvětšením 10x a 24x.

Foto
Řez kopulí P.B.St 96 leicht

P.B.St. 05

Pancéřová věž P.B.St. 05 je přímým nástupcem modelu 96. Disponuje šesti průzory pro pozorování. Produkována byla pravděpodobně ve 14 kusech a své místo nalezla především v moderních festech v okolí Metz a Thionville.

Foto
Fest Illangen - P.B.St. 05

Síla pancíře kolísala mezi 20 a 30 centimetry, celková hmotnost dosahovala devatenácti tun. Optiku dodávala společnost Carl Zeiss.

Pancéřový pozorovací zvon model 05L je odlehčenou verzí modelu 05. Tloušťka pancéře tak poklesla na 10 - 17 centimetrů a celková hmotnost se snížila na šest tun.

Kopule pro dělostřelecké periskopické pozorování

Kopule pro dělostřelecké pozorování byla původně určena do pozorovatelen důležitých otevřených dělostřeleckých baterií. Následně byla používána především v pěchotních postaveních. Celá byla zapuštěna do objektu, nad úroveň terénu se vysouval pouze periskop. I když se jednalo o dělostřelecký periskop, pozorování bylo prováděno patrně především pro potřeby pěchoty. Výjimečně byla zabudovávána také do starších pevností.

Fotografie pochází z pěchotního postavení Horimont-Stellung nedaleko Metz. Kopule se nachází v samostatném objektu, stropnice a stěny zvonové šachty jsou obloženy vlnitým plechem.

Foto
Horimont-Stellung - Kopule pro pěchotní periskopické pozorování

W.T. neu a alt

Pancéřová pozorovací zvon WT alt (Wachtturm) se dočkal velkého použití především na pěchotních objektech spadajících do sestavy festů, stejně tak jako na pěchotních fortech. Teprve několik let před vypuknutím války byl nahrazen modernější verzí, nesoucí označení WT neu.

Od svého nástupce se lišil především plošším profilem, síla pancíře byla stejná, oscilovala tedy mezi 15 - 20 centimetry. Celková hmotnost zvonu činila necelých 9 tun. Pozorování se provádělo pomocí prostého oka. Přístup do zvonu byl možný pomocí žebříku.

Síla pancíře kolísala od 15 do 20 centimetrů. Celková hmotnost činila lehce přes 10 tun. Pozorování bylo možné bez použití speciální techniky, pouze v případě nepřátelské palby se používalo sklopné zrcátko.

Oproti svému předchůdci se tento pozorovací zvon odlišoval sešikmenějším tvarem.

Fotografie Fest Obergentringen - celkový pohled na objekt s pozorovacím zvonem
Fotografie Fest Obergentringen - WT neu
Fotografie Fest Graf-Haeseler - WT alt

Převozné pozorovací stanoviště

Pravděpodobně jako jakási alternativa pro pozorovací zvon W.T. 90sp. byla ve dvou kusech vyprodukována převozná pozorovací kopule. Samotný vrchlík byl otočný, posádku tvořil jeden člověk. V případě dělostřeleckého ostřelování bylo počítáno s ukrytím stanoviště do bezpečí. Převoz byl možný pomocí úzkorozchodné železnice.

Hromadné nasazení bylo nicméně zamítnuto a dva vyprodukované exempláře byly nasazeny ve Festu Mutzig, kde se nacházejí dodnes. Jeho přímý následovník se však dočkal daleko většího nasazení, jednalo se o F.P.L. 90 pro kanón ráže 53 mm.

Foto
Převozné pozorovací stanoviště v expozici Muzea Mutzig