Typologie objektů

Ruská typologie objektů je poněkud komplikovaná, v průběhu výstavby docházelo k různým změnám včetně přejmenovávání typových řad, jejich slučování a zakládání nových, aby nakonec byly objekty členěny podle své funkce a výzbroje. V základním členění tedy na objekty pro přímou palbu a palbu boční. Pro začátek tedy uvádím členění, které je obsaženo v německém Denkschriftu:

V prvních letech výstavby opevnění na Stalinově linií byly budovány téměř výhradně bojové objekty určené k přímé palbě těžkých kulometů. Nejednalo se o nijak složité stavby, velmi často obsahovaly jedinou velkou střeleckou místnost (pro 1-3 těžké kulomety), místnost pro periskop a vstupní chodbu se střílnami na její ochranu. Jednotlivé konstrukční typy nesly označení A a B, jejich základní podoba mohla být následně upravována pro použití v konkrétních terénních podmínkách, později došlo k jejich překlasifikování na další souhrnná označení B, M1, M2 apod. S rozšířením typových řad došlo k finálnímu označování objektů dle typu a výzbroje a použití jejich zkratek jak je uvedeno na několika příkladech níže:

Nové typy objektů budované na Molotově linii byly označovány v závislosti na jejich hlavní výzbroji, plné oficiální názvy byly ještě složitější a obsahovaly počet podlaží, typ obrany vchodové části, případně umístění dodatečné výzbroje. Kompletní název pak byl tedy například "Dvoupatrový objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů se střílnou na obranu vchodu". Níže jsou uvedené některé základní varianty:

Konstrukce objektů na Molotovově linii probíhala podle typových řad vydaných v Albumu č. 5/40 typizovaných konstrukcí se základními rozměrovými a palebnými nákrasy, který vydala Konstrukční kancelář Hlavního vojensko-ženijního ředitelství Rudé armády v roce 1940 (Альбом №5/40 типовых сооружений с основными габаритными и огневыми схемами для посадки на местности). Tento dokument aktuálně patrně není v digitalizované podobě volně k dispozici.

Auszug aus Kriegswehrmacht der Union der Sozialistischen Sowjetrepubliken (UdSSR)

Níže je uveden kompletní překlad části knihy Výňatek z Válečných obranných sil Svazu sovětských socialistických republik (SSSR) - Edice pro vojáky, Část A, týkající se ruského stálého opevnění na nových i starých západních hranicích, která vyšla v lednu 1942. Velmi stručně poskytuje základní přehled a typologii v terénu identifikovaných objektů. Mnohem podrobnější Denkschrift vyšel o měsíc později. Velmi stručný až heslovitý text nicméně poskytuje až neuvěřitelné množství informací.

Sovětská opevnění

I. Dosavadní zkušenosti s typy ruských betonových objektů a boj s nimi.

A. Popis ruských betonových objektů nového stavebního typu

I. Obecně.

Ruské betonové objekty nových typů podle dosavadních zjištění nevykazují žádné výrazné odchylky od dříve známých metod výstavby středně odolných objektů jiných zemí. Vojáci jsou schopni vyřadit zařízení pomocí dostupných zbraní.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat obecně houževnaté vůli ruských posádek k odporu.

II. Podrobnosti.

1. Typy objektů.

Nejčastěji zastoupené typy jsou:

a) Betonové objekty pro jednostrannou boční palbu ze střílen podle šablony v příloze č. 1; Varianta s těžkým kulometem pro postřelování stěny hlavními střílnami viz příloha 2!

Méně časté:

b) Oboustranné objekty pro boční palby,

c) Objekty pro přímou palbu podle vzoru v příloze 3.

(Další typy objektů pro přímou a boční palbu viz příloha 4.)

Objekty jsou často tak daleko od sebe, že nemohou poskytnout účinnou vzájemnou palebnou podporu; ale existují také seskupení více objektů, někdy spojených podzemními chodbami (příloha 2). Provedení je zřídka jednopodlažní, obvykle dvou nebo třípodlažní. Horní patro s bojovými místnostmi vyčnívá až 3,50 m nad okolní terén.

Objekty jsou často nedokončené. Stává se, že jsou sice osazeny hlavní zbraně a zbraňově-technické vnitřní vybavení, přičemž vnější zemní práce stále chybí. Nedokončené stavby jsou obklopeny 2,50 m vysokým oplocením. (Pozor! Nepřítel často bojuje také z těchto objektů!)

2. Odolnost. (Železobeton.)

Síla stěn přes 2 m nebyla dosud nikde zjištěna.

  • Stropnice… 1,3 až 2,00 m
  • Přední stěny… 1,5 až 2,00 m
  • Stěny se střílnou… 1,2 až 2,00 m
  • Týlové stěny… 1,0 až 2,00 m
  • Podlahy a vnitřní stěny… 0,2 až 0,75 m

3. Vlastnosti betonu.

Stropy a stěny jsou zvenčí hustěji a uvnitř slaběji vyztuženy armaturou; Uprostřed stěny není žádná výztuž. Beton je obecně velmi dobrý, ale není nijak zvlášť odolný.

4. Pancéřování.

Kopule pro těžké kulomety a pozorování (do 6 střílen) jsou vzácné, materiál je pravděpodobně nekvalitní; Tloušťky 130 až 190 mm.

5. Krycí vrstva (Kamenná rovnanina).

Čelní stěny jsou vyztuženy drcenými vrstvami polního kamene (někdy zdiva). Ty se nacházejí od vrcholu stropnice až po výšku okolního terénu, často i níže, tloušťka 1,00 m.

6. Výzbroj.

Ve střílnách je osazen těžký kulomet nebo 4,5 cm pevnostní protitankový kanón. Ten je vždy spřažený s těžkým kulometem, který je umístěn ve stejné střílně. K dispozici jsou také 7,6 cm děla umístěná v objektech po dvou kusech. Všechny zbraně jsou uchyceny v kulových čepech osazených do stupňovitých ocelových střílen. Hlavně nevyčnívají ven ze střílen s výjimkou děl. Zbraně se strmou trajektorií palby chybí.

7. Ochrana proti bojovým plynům a ventilace.

Rusové usilovali o zajištění objektů proti bojovým plynům, ale to se kvůli chybějícímu vnitřnímu vybavení podařilo zajistit jen zřídka. Totéž platí pro ventilaci. K tomu byly určeny ruční vzduchové pumpy, které lze ovládat i elektricky. Sací potrubí často ústí na straně střílen.

8. Vchody.

Objekty mají většinou pouze jeden dvoukřídlý vchod. Obvykle je k dispozici protichemická místost. Vedle vchodu se nachází 20 až 50 cm široká a 2 m vysoká štěrbina, která umožňuje přirozené větrání vchodu a slouží pravděpodobně k odvádění tlakových vln. Je třeba počítat s blízkou obranou vedenou z této štěrbiny (ruční granáty). Vchod je chráněn také ze střílny (pro pušky a ruční zbraně) zevnitř objektu. Vedle vchodů ústí také granátové skluzy.

9. Nouzové východy.

Většina objektů má nouzové východy, které ústí na týlové straně přímo pod nebo vedle vchodu (často maskovaného tenkou vrstvou zeminy), v některých případech ovšem také 10 až 50 m od objektu.

10. Různé.

a) Diamantový příkop. Některé bojové objekty mají před střílnami betonový diamantový příkop pro ochranu proti útokům z blízka. Je třeba počítat s tím, že tento příkop bude zabezpečen otvory pro vyhazování ručních granátů.

b) Krakorce. Střílny jednotlivých bojových objektů jsou chráněny vystupujícími stropnicemi. (Viz příloha 1.)

c) Podzemní chodby. Bojové objekty bez vstupu jsou propojeny s blízkými bojovými objekty podzemní komunikací. Zemní krytí takové chodby je silné 1 až 2 m. Stěny jsou z 10 až 30 cm silného železobetonu.

d) periskopy. Některé objekty mají ve stropě otvory pro umístění periskopů. Samotné periskopy jsou přítomny jen zřídka.

e) Propojení jednotlivých pater. Žádné schody! Z jednoho patra do druhého se dostanete přes poklopy a železné žebříky.

B. Boj

I. Obecně.

„Instrukce pro útok proti stálé frontě/Merkblatt Angriff gegen eine ständige Front“ (Ob. d. H./Gen. St. d. H./Ausb. Abt. (II) č. 500/39 g.) a „Instrukce pro dělostřeleckou palbu proti zvláště odolným cílům/Anweisung für Artillerrieschiessen gegen besonders widerstandfähige Ziele“ z 1. srpna 1940 tvoří základ pro boj proti ruským opevněním.

Vzhledem k tomu, že ruské opevnění netvoří souvislou frontu a je většinou stále nedokončené, lze existující objekty často obejít a pak zaútočit zezadu a zboku.

II. Speciálně pro dělostřelecký boj.

Z informačního listu „Instrukce pro dělostřeleckou střelbu proti zvláště odolným cílům“ ze dne 1. srpna 1940 se poukazuje na toto

1. Je důležité určit, zda je bunkr opatřen záhozem a zda je třeba očekávat tříštivou vrstvu nebo zda je stále bez záhozu.

2. Střílejte pouze na čelní stěny, ne stropy!

3. Palba do střílen se doporučuje i pro ruské bunkry.

4. Přímá palba! Přibližte se k cíli tak blízko, jak to dovolí podmínky krytí a stabilní umístění děla.

5. V závislosti na výšce bunkru musí být palba vedena do prostoru minimálně 2 m pod horní hranou objektu, jinak nebudou zasaženy žádné vnitřní místnosti.

6. Použití příliš malého množství střeliva ohrožuje úspěch palby. (Viz tabulka v návodu!)

7. Pro účinnou palbu je vhodné používat protibetonovou (Be-Munition) nebo protipancéřovou munici. Od vysoce výbušných granátů nelze očekávat jakýkoliv účinek.

8. V bojích se obzvláště osvědčily zejména 21 cm houfnice, těžká polní děla a 10 cm kanóny.

III. Speciálně pro ženijní útok zblízka.

1. Při útoku zblízka se často část posádky snaží opustit objekt a zahájit palbu na útočníka z volného prostoru. Při útocích na blízko je nutné zajistit všechny vchody a nouzové východy. Vzhledem k tomu, že nouzové východy vzdálené od stavby jsou obtížně rozpoznatelné, musí být pečlivě sledován celý prostor kolem objektu.

2. Pokud ve vícepatrových objektech dojde k útoku na horní patro, posádka se často přesune do nižších pater a tunelů pro nouzové východy, aby se později vrátila do horního patra a pokračovala v boji.

3. Posádka je donucena vyklidit horní patro vhazováním náloží a ručních granátů do stropních otvorů pro periskop nebo zakouřením ústím ventilačních trubek litím hořlavého oleje, dýmovnicemi a podobnými prostředky. Kryt periskopového otvoru s deskou 0,30 × 0,30 m lze sejmout nebo musí být odstřelen. Tam, kde není otvor ve stropnici, je třeba použít vchod. Dávejte pozor na otvory pro vyhazování ručních granátů!

4. Svazky náloží působí na střílny a vnitřní vchodové střílny jen nedostatečně, pokud dojde k jejich detonaci daleko od střílny. To je vždy případ odstřelu ze stropu, zvláště pokud objekt disponuje krakorcem. Zbraně v kulových kloubech mohou být vyřazeny z boje připevněním 10 kg nálože.

5. Kumulativní nálože jsou nevhodné pro proražení betonových stropů a stěn.

6. Pokud se posádka přesunula do spodního patra, provádí se její eliminace odstřelením velkých náloží (100 až 150 kg), pokud možno uvnitř horního patra. Obvykle slabé příčky a stropy zesilují jejich účinek. Jejich umístění před vchodem nemá žádný efekt.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Popisky účelu jednotlivých místností je nutné brát s jistou rezervou. Objekty pro přímou palbu na rozdíl od nákresů nedisponovaly diamantovými příkopy před střílnami hlavních zbraní, v Příloze 4 ve sloupci Řez je u většiny objektů pro přímou palbu patrně omylem umístěn nákres objektu pro palbu boční. Zdroj: germandocsinrussia.org
II. ruské bojové objekty východně od staré ruské hranice.

A. Stálé opevnění.

I. Popis.

Podle dosavadních zjištění jsou železobetonové objekty východně od staré rusko-polské hranice typově podobné těm na nové ruské (německo-ruské) hranici, jsou však hmotově staršího provedení a mají nižší odolnost.

Převládají jednopodlažní objekty pro čelní palbu.

Výška těchto bojových objektů nad terénem se pohybuje mezi 1,60 m a 2 m. Tloušťka železobetonových stěn a stropů je 1 m až 1,50 m, uzávěr střílen je z oceli o síle 40 mm (bez kulových kloubů).

Stejně jako u novějších opevnění jsou periskopy umístěny ve stropních otvorech, k dispozici jsou ručně ovládané ventilační systémy, vodovodní potrubí a telefonní přípojky.

Dobře maskované objekty obvykle nemají volný prostor před vchodem, ale spíše šikmý vchod po dřevěných schodech.

Níže jsou umístěny grafické přílohy dalších kapitol, které se věnují zesílenému polnímu opevnění a překážkám.

Foto
Foto
Foto
Foto
Zdroj: germandocsinrussia.org

 

 

Níže uvedená typologie vychází z prozkoumaných objektů nacházejících se na území Polska - tedy objektů na nových západních hranicích.

 

Objekty pro přímou palbu

Objekty pro přímé palby 1-3 těžkých kulometů nebo 1 - 3 protitankových kanónů nebo objekty pro libovolnou kombinaci těchto zbraní. Nalézt lze značnou podobnost s objekty budovanými německou armádou v průběhu 1. světové války na některých částech východní a západní fronty. Objekty jsou obvykle dvoupatrové, tam kde to nedovolovala vysoká hladina spodní vody, pouze jednopatrové. Pozorování bylo prováděno pomocí periskopů. Vystřílené nábojnice byly sváděny do hlubokých jímek pod objektem. Nechyběla studna. Vybavení objektu bylo závislé na jeho velikosti. V horním patře se nacházely střelecké místnosti, místnost pro periskop, pohotovostní sklad munice, předsíň a předsíň sloužící jako protichemická. Ve spodním patře byla umístěna ubikace zálohy, filtrovna, strojovna, místnost pro telefonistu, sklad munice a nouzový východ.

Foto
Molotovova linie - objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů a boční palbu lehkého kulometu. Jedná se poměrně nestandartní typ objektu. Tři objekty tohoto typu se zachovaly v Osoveckém opevněném rajónu, Opěrný bod Komosewo. Zdroj: Denkschrift
Foto
Molotovova linie, Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Komosewo. Vchodová část objektu pro přímou palbu tří těžkých kulometů a boční palbu lehkého kulometu (na snímku vlevo) byl částečně odkopán při těžbě písku. Střílny hlavních zbraní jsou vytrženy (Stav 2005).

Převážná většina nalezených objektů spadá právě do této skupiny. Tento fakt se dá vysvětlit několika faktory. Celá řada míst odporu vykazuje značnou nedokončenost. Lze zde narazit na větší počet výkopů a základových desek. Objekty pro přímou palbu byly stavěny většinou jako první a to především pro jejich jednoduchou konstrukci. Naopak v místech, které vykazují dokončení veškerých stavebních prací, tvoří tyto sruby zhruba 35% celkového počtu. V extrémně exponovaných místech, kterými jsou například úseky Osoveckého (okolí Wasosze), nebo Grodněnského opevněného rajonu (okolí Lipska), nelze hovořit o uzlovém systému obrany, ale o ucelené linii objektů, mezi kterými mají převahu právě objekty pro přímou palbu.

Nejsilnější možnou výzbroj tvoří tři protitankové kanóny spřažené s těžkým kulometem DOT-4. Až na výjimky (způsobené vysokou hladinou spodní vody - např Wasosz) jsou tyto objekty dvoupatrové, vybavené maximálním komfortem. Nechybí zde agregát pro výrobu elektrické energie, filtrovna, ubikace, sociální zázemí, sklady munice a místnost pro pozorování. Bohužel dodnes se mi nepodařilo nalézt jediný zcela zachovalý objekt a to přesto, že tento typ byl stavěn poměrně hojně. V opěrném bodě Zaruzie (Zambrovský opevněný rajón) kryje svojí palbou důležitou komunikaci Ostroleka - Lomza. Bohužel do vypuknutí války se zde nepodařilo osadit ani jednu z hlavních střílen. Naopak s objekty s vytrženými střílnami protitankových kanónů se lze setkat poměrně často - například v opěrném bodě Dolegi (Osovecký opevněný rajón), nebo Szulborze (Zambrovský opevněný rajon). V posledně jmenovaném případě se zachovala alespoň jedna střílna, ovšem zbytek objektu je silně poškozený vnitřním výbuchem, díky kterému se propadla podlaha horního patra.

Varianty objektů pro přímou palbu mohly být následující (každá z variant mohla být jedno, nebo dvoupatrová):

Foto
Molotovova linie, Přemyšlský opevněný rajón, Opěrný bod Lesko - dvoupatrový objekt pro přímou palbu dvou těžkých kulometů a protitankového kanónu spřaženého s těžkým kulometem DOT-4. Jedná se o celkem oblíbenou kombinaci výzbroje, přičemž PTK byl často umístěn uprostřed a těžké kulomety po stranách. Rozhodující nicméně bylo umístění v terénu a konkrétní požadavky, které určovaly umístění jednotlivých zbraní. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů - Přemyšlský opevněný rajón, Přemyšl
Fotografie Objekt pro přímou palbu dvou těžkých kulometů - Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Wielki Dzial.
Fotografie Podoba vchodové části bez střílny na její ochranu u objektu pro přímou palbu dvou těžkých kulometů - Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Wielki Dzial.
Fotografie Objekt pro přímou palbu těžkého kulometu a protitankového kanónu (střílna nebyla osazena). Objekt byl odkopán těžbou, díky tomu je dobře viditelná základová deska a jímky odpadu nábojnic. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Hamulka.
Fotografie Objekt pro přímou palbu těžkého kulometu a protitankového kanónu (střílna nebyla osazena). Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Hamulka.
Fotografie Nestandartní provedení vchodové části objektu pro přímou palbu dvou těžkých kulometů. Typově připomíná spíš objekty budované na Stalinově linii. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Kamienna.
Fotografie Tentýž objekt při pohledu od nepřítele s dvojicí střílen pro těžké kulomety. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Kamienna.
Fotografie Objekt pro přímou palbu TK a PTK bez osazených střílen. Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Stara Jakac.
Fotografie Objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů se zazděnými střílnami opatřeny vybetonovanými záhozy. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Gromadzyn.
Fotografie Jeden z mála objektů pro přímou palbu se zachovalou střílnou pro PTK DOT-4 byl vyzbrojen dvojicí PTK a jedním TK NPS-2. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Lebki.
Fotografie Těžbou písku odkrytý dvoupatrový objekt pro přímou palbu tří protitankových kanónů DOT-4. Patrné jsou jímky na vystřelené nábojnice pod spodním patrem. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Lebki.
Fotografie Dvoupatrový objekt pro přímou palbu tří protitankových kanónů DOT-4 - vchodová část. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Lebki.

 

Za zcela specifické lze považovat objekty pro přímou palbu, které jsou napojeny na podzemní komunikaci. Otázkou ovšem zůstává, zda je vůbec možné tyto objekty zařadit do této kategorie, nebo jestli patří do kategorie samostatné. Také je nutné dodat, že se jedná výhradně o záležitost Osoveckého opevněného rajónu. V ostatních případech se pravděpodobně s výstavbou těchto pevnůstek nepočítalo. Pevnůstka se skládá pouze ze střeleckých místností, z místnosti pro periskopické pozorování a z malé předsíňky s průlezem do spojovací chodby. V jednom případě (Niedzwiadna) je pevnůstka určená k palbě tří těžkých kulometů propojena s oboustranným objektem (průlezem do spodního patra). Ten zároveň dodával elektrickou energii a čerstvý vzduch. V dalším případě (Wasosz) je vchodovým objektem další pevnůstka pro přímou palbu. Zde jsou navíc podzemní komunikací propojeny celkem 3 objekty, z nichž jeden je objektem pro boční palbu.

 

Jednostranné objekty pro boční palbu

Objekty pro boční palbu 2 - 3 těžkých kulometů nebo 1 protitankového kanónu a 1 - 2 těžkých kulometů. Existují v mnoha modifikacích, přičemž bylo přihlíženo k umístění v terénu. V základním provedení měl objekt dvě poschodí, výjimkou však nejsou ani objekty jednopatrové používané v případě vysoké hladiny spodní vody. Dvoupatrové objekty měly většinou diamantový příkop, do kterého byl sveden odpad pro vystřelené nábojnice. U jednopatrových objektů byl nahrazen hlubokými jímkami pod střeleckou místností. Nouzový východ byl umístěn ve spodním patře přímo pod vchodem do objektu. V některých případech se však nalézal pod střílnou na ochranu vchodu. V horním patře se nacházely střelecké místnosti, ubikace pro část posádky, místnost pro pozorování periskopem (popř. se vstupem do zvonu) a protichemická předsíň. V dolním patře se nacházely ubikace, strojovna, filtrovna, místnost pro telefonistu a únikový východ. Nechybí zde krakorec nad střílnami a ochranné křídlo. V základním provedení působil tento objekt boční palbou ze dvou střílen pod betonem. V některých případech však byla palebná síla zvětšena za pomoci polských kořistních kopulí vz. 36 a předsunutím další střelecké místností do ochranného křídla objektu.

Foto
Nákres objektu pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 bez střílny na ochranu vchodu. Zdroj: Denkschrift
Foto
Nákres objektu pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Zdroj: Denkschrift

Z navštívených objektů tvořily tyto kasematy necelých třicet procent. Jejich výzbroj nejčastěji tvořil těžký kulomet a protitankový kanón spřažený s těžkým kulometem. Velice často se dva stejné objekty nacházejí velice blízko sebe tak, aby mohly působit do opačných palebných směrů. Tím často nahrazují oboustranné objekty, které nebyly stavěny v tak hojném počtu.

V terénu je možné nalézt celou řadu variant těchto objektů (opět vždy v jedno, nebo dvoupatrovém provedení):

Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 je napojen na starší opevnění z období Rakousko-Uherska. Přemyšlský opevněný rajón, Opěrný bod Přemyšl.
Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3, Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Goraje
Fotografie Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Kopule TK nebyla osazena. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Goraje
Foto
Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na obranu vchodu. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Brusno Nowe
Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 bez střílny na obranu vchodu. Střílna DOT-4 nebyla osazena. Grodněnský opevněný rajón, opěrný bod Kamienna.
Fotografie Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Glebocz
Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3. Střílna DOT-4 nebyla osazena. Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Zaruzie
Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na obranu vchodu. Střílny jsou zazděné. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Gromadzyn
Fotografie Jednopatrový objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na obranu vchodu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Ciemnoszyje
Fotografie Jednopatrový objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na obranu vchodu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Ciemnoszyje
Foto
Dvoupatrový bojový objekt pro tři těžké kulomety NPS-3 se střílnou na obranu vchodu. Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Dabrowa
Foto
Nákres dvoupatrového objektu pro tři těžké kulomety NPS-3 Zdroj: Denkschrift
Foto
Nákres dvoupatrového objektu pro dva těžké kulomety NPS-3 a pevnostní protitankový kanón DOT-4 s osazeným zvonem pro těžký kulomet polského původu. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Dvoupatrový bojový objekt pro tři těžké kulomety NPS-3 bez střílny na obranu vchodu. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Mosty Male
Fotografie Dvoupatrový bojový objekt pro dva těžké kulomety NPS-3 a pevnostní protitankový kanón DOT-4 se střílnou na obranu vchodu. Na stropnici je osazena kořistní polská kopule pro těžký kulomet. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Mosty Male
Fotografie Dvoupatrový bojový objekt pro dva těžké kulomety NPS-3 se střílnou na obranu vchodu a kořistní kopulí pro těžký kulomet polského původu. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Mosty Male
Fotografie Dvoupatrový bojový objekt pro dva těžké kulomety NPS-3 a pevnostní protitankový kanón DOT-4. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Wielki Dzial
Fotografie Dvoupatrový bojový objekt pro dva těžké kulomety NPS-3 a DOT-4 (neosazen) . Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Dabrowa
Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3. Střílny jsou vytržené. Podzemní chodbou je napojen na nedaleký objekt pro přímou palbu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Niedzwiadna

Na další specialitu lze narazit u obcí Dolegi, Niedzwiadna a Wasosz. Zdejší kasematy jsou napojeny na podzemní komunikaci. Ani v jednom z případů však není vchodovým objektem. V prostoru Dolegi je vchodovým objektem dělostřelecký srub nacházející se na protilehlé straně masivu. Ve zbylých případech je vstup veden přes objekt pro přímou palbu. Ve výše popisovaných případech se samotný bojový objekt skládá pouze ze střeleckých místností a z malé předsíňky s periskopem a vstupem do spojovací chodby. Tou byla vedena kabeláž s elektrickou energií a pravděpodobně i ventilace.

 

Fotografie Objekt pro boční palbu pevnostního protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3. Střílny jsou vytržené. Podzemní chodbou je napojen na nedaleký dělostřelecký srub. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Dolegy.
Fotografie Podzemní chodba spojující dělostřelecký srub s objektem pro boční palbu PTK a TK. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Dolegy.
Fotografie Ústí podzemní chodby do objektu pro boční palbu PTK a TK. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Dolegy.

Oboustranné objekty pro boční palbu

Zcela specifickým objektem v systému ML jsou oboustranné objekty (dvoukřídlé kaponiéry) - ty nahrazovaly jinak obvyklé sestavy dvou objektů pro boční palby, které byly od sebe vzdáleny cca. 50 metrů a svojí palbou působily do opačných směrů. Na celé Molotovově linii jich bylo postaveno přibližně 20. Jedná se o největší a nejsilněji vyzbrojené objekty, které byly budovány v první linii, většinou těsně za linií překážek. Jejich úkolem bylo vedení bočních paleb do velkých vzdáleností a postřelování již zmiňovaných překážek. Výzbroj kolísala od 2 protitankových kanónů spřažených s těžkým kulometem a 2 těžkých kulometů až po 2 PTK a 5 těžkých kulometů. V základním provedení se jednalo o dvoupatrový objekt se dvěma PTK a dvěma TK (Grodněnský opevněný rajón). Pozorování zajišťovaly dva lineárně umístěné periskopy. Od této podoby se odchylovaly jednotlivé objekty v závislosti na umístění v terénu. V některých případech byly předsunuty další dvě střelecké místnosti do ochranných křídel, periskopy mohla nahradit kořistní pancéřová kopule vz.36 s těžkým kulometem. V případě vysoké hladiny spodní vody byly objekty pouze jednopodlažní (Přemyšl).

Setkat se lze s následujícími typy objektů (především v dvoupatrovém provedení, jednopatrová verze byla stavěna pouze výjimečně kvůli vysoké hladině podzemní vody).

Bezesporu jedním z nejzajímavějších oboustranných objektů se nachází na návrší nad obcí Niedzwiadna (Osovecký opevněný rajón). Jeho poloha ho předurčuje k vedení dalekých paleb na obě strany linie. Uvnitř se zachovala střílna protitankového kanónu a střílna pro těžký kulomet. Veškeré dveře jsou vytrženy a to včetně zárubní. Ve spodním patře se nacházejí zbytky ventilace a na sociálkách jeden kovový turecký záchod. Se spodního patra je možné sestoupit průlezem do spojovací chodby, která vede do objektu pro přímou palbu tří těžkých kulometů, umístěného cca 25 metrů za srubem směrem k nepříteli. Do této pevnůstky byla dodávána elektrická energie a čerstvý vzduch. Samotná chodba je zahnuta do tvaru S.

 

Foto
Nákres oboustranného objektu pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů s osazeným pancéřovým zvonem pro těžký kulomet polského původu. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů s osazeným pancéřovým zvonem pro těžký kulomet polského původu. Přemyšlský opevněný rajón, Opěrný bod Přemyšl
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů s osazeným pancéřovým zvonem pro těžký kulomet polského původu. Přemyšlský opevněný rajón, Opěrný bod Přemyšl
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů s osazeným pancéřovým zvonem pro těžký kulomet polského původu. Přemyšlský opevněný rajón, Opěrný bod Přemyšl
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů. Střílny hlavních zbraní jsou vytrženy. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Moste Male
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 ve stavu po betonáži. Střílny hlavních zbraní nebyly osazeny. Objekt je částečně odkopán. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Hamulka.
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 ve stavu po betonáži. Střílny hlavních zbraní nebyly osazeny. Objekt je částečně odkopán. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Hamulka.
Foto
Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a čtyř těžkých kulometů NPS-3. Tento typ objekt byl vybudován například v Rávsko-Rusském opevněném rajónu, Opěrném bodě Brusto Stare. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3. Střílny hlavních zbraní jsou zazněné. Objekt není opatřen záhozem. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Gromadzyn.
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů. Střílny hlavních zbraní jsou vytrženy. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Dolegy
Fotografie Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů. Střílny DOT-4 nebyly osazeny. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Lipsk
Foto
Oboustranný objekt pro boční palbu dvou pevnostních protitankových kanónů DOT-4 a dvou těžkých kulometů. Na objekt je podzemní chodbou napojen objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů (vpravo). Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Niedzwiadna.

Dělostřelecké sruby

Dělostřelecké objekty s hlavní výzbrojí dvou kanónů ráže 76,2 mm pro boční palby (L-17). Opět existovalo mnoho variant, převážná většina však byla dvoupodlažní. V některých případech byla zvětšena palebná síla objektu předsunutím jedné střelecké místnosti do ochranného křídla, ve které byl umístěn těžký kulomet. Pozorování bylo zajištěno pomocí periskopů, popř. kořistních zvonů, ve kterých byl navíc umístěn kulomet na ochranu blízkého okolí. Převážná část objektů má diamantový příkop, všechny mají krakorec.

Nalézt lze tyto varianty dělostřeleckých srubů (převážně ve dvoupatrovém provedení, výjimečně v provedení jednopatrovém):

Velice zajímavý dělostřelecký srub se nachází v opěrném bodě Dolegi. Ve dvoupatrovém objektu se zachovaly střílny hlavních zbraní, pomocná střílna těžkého kulometu vysunutá do ochranného křídla je vytržena. Před hlavním vchodem se nachází vstup do podzemní komunikace vedoucí do objektu pro boční palbu těžkého kulometu a protitankového kanónu umístěného na opačné straně návrší. Zajímavý je i výstřel tohoto dělostřeleckého srubu, jehož střílny míří do zápolí linie.

Další neméně zajímavý objekt se nachází nedaleko obce Ciemnoszyje (opět Osovecký opevněný rajón). Jedná se o zcela atypickou jednopatrovou stavbu. Její dva kanóny jsou určeny k přímé palbě do protilehlých směrů. Pro vystřelené nábojnice byly vyhloubeny jímky pod střeleckými místnostmi. Pozorování bylo zajištěno pomocí periskopu.

Na Stalinově linii byly v pozdějších fázích výstavby budovány zcela výjimečně také oboustranné objekty s dělostřeleckou výzbrojí (4x 76mm).

 

Foto
Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Jedna ze střílen byla v 90. letech vytržena, do té doby se jednalo o jediné místo na území Polska, kde se nacházel v podstatě kompletní kanón L-17. Dnes je ve venkovní expozici vojenského muzea ve Varšavě. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Brusno Stare.
Foto
Nákres dvoupatrového dělostřeleckého srubu pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu bez střílny na obranu vchodu. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Střílny jsou zazděné. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Wielki Dzial
Fotografie Odkopaný dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu se střílnou na obranu vchodu. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Hamulka
Fotografie Stavebně nedokončený dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Betonáž stropnice nebyla dokončena. Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Zaruzie
Fotografie Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Lebki
Fotografie Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Przyborowo
Fotografie Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou TK pro jejich ochranu. Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Foto
Dělostřelecký srub pro dvojici kanónů ráže 76,2 mm L-17 se střílnou na obranu vchodu. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Zcela atypický jednopatrový objekt pro přímou palbu dvou kanónů ráže 76,2 mm L-17, Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Ciemnoszyje
Fotografie Vchodová část zcela atypického jednopatrového objektu pro přímou palbu dvou kanónů ráže 76,2 mm L-17, Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Ciemnoszyje
Fotografie Jediný dělostřelecký objekt ve kterém se zachovala alespoň část kompletu L-17. Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Wielki Dzial

Malé bojové objekty

Objekty pro přímou nebo boční palbu polních protitankového kanónu, nebo pro palbu z těžkého kulometu. Jedná se o velmi jednoduché objekty s jednou místností a napojením na zákopový systém. Budovány byly na méně exponovaných místech. Případně jako objekty týlových opěrných bodů, nebo jako preventivní zajištění předpolí hlavní obranné linie. Případně byly používány k vykrytí mrtvých míst v palebných vějířích sousedních objektů. V naprosté většině případů nemají tyto objekty osazené střílny, jejich dodávky výrazně zaostávaly za ohromujícím tempem výstavby. V tomto typu objektů se v případě kulometné výzbroje počítalo s osazením zjednodušeného typu střílny, nikoliv s typem NPS-3.

Do této kategorie lze zařadit následující typy pevnůstek:

Foto
Objekt pro přímou palbu těžkého kulometu, Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Ciemnoszyje
Foto
Nákres malého bojového objektu pro čelní palbu těžkého kulometu Zdroj: Denkschrift
Fotografie Objekt pro palbu těžkého kulometu - Rávsko-Russký opevněný rajón, Opěrný bod Goraje
Fotografie Objekt pro přímou palbu těžkého kulometu - Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Glebocz
Fotografie Objekt pro boční palbu těžkého kulometu s dodatečně instalovanými dveřmi německého původu - Zambrovský opevněný rajón, Opěrný bod Zaruzie
Foto
Molotovova linie - Malý objekt pro boční palbu těžkého kulometu, ve kterém je vchod řešen průlezy přes spodní patro. Vchodová šachta byla ze střelecké místnosti bráněna střílnou pro lehký kulomet. Zdroj: Denkschrift
Fotografie Vchodová část dvoupatrového objektu pro těžký kulomet se střílnou na ochranu vchodu/průlezu. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Wolkusz
Fotografie Dvoupatrový objekt pro těžký kulomet se střílnou na ochranu vchodu/průlezu. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Wolkusz
Fotografie Částečně odkopaný objekt pro přímou palbu s dobře viditelnou vchodovou částí. Grodněnský opevněný rajón, Opěrný bod Kurianka

 

Pasivní a velitelské objekty

Malé objekty, ve kterých bylo umístěno velení příslušného úseku. Umístěny byly na místech vhodných k dalekému pozorování. Pro tyto účely byly ve stropnici umístěny dva periskopy. Obranu vchodu zajišťovala pouze střílna umístěná v zalomené vstupní chodbičce. Celý objekt byl zapuštěn do okolního terénu. V jeho okolí je možné pravidelně nalézt hustý zákopový systém.

Foto
Velitelský objekt Grodněnského opevněného rajónu je umístěný na výšině nad řekou Wolkusz
Foto
Nákres velitelského staveniště se dvěma periskopy. Zdroj: Denkschrift

Blokhausy

Specifickým objektem na Molotovově linii jsou blokhausy určené ke kruhové obraně. Nákres objektu je možné najít v Denkschriftu s poznámkou, že se jedná o objekt nedaleko Osovce. Dlouhou dobu se však o jejich existenci pochybovalo. V současnosti se v terénu podařilo najít celkem 6 objektů tohoto typu (po jednom v Zambrovském a Osoveckém a dva v Grodněnském opevněném rajónu). Dvoupatrový objekt byl vyzbrojen šesti těžkými kulomety a jedním lehkým kulometem ve střílně na ochranu vchodu. Objekt v Zambrovském OR se nachází jižně od Nowogrodu a je zcela v troskách. V Osoveckém OR je součástí opěrného bodu Brzezno a je vážně poškozen trháním pancéřových prvků (viz fotografie níže). Dva objekty v Grodněnském OR byly vybudovány v okolí obce Nowa Kamienna a měly by se nacházet v podstatně lepším stavu. Jeden exemplář by se měl nacházet v Bělorusku, o posledním nemám žádné informace.

Foto
Molotovova linie - silně poškozený blokhaus Opěrného bodu Brzezno, Osovecký opevněný rajón
Foto
Nákres blokhausu pro 6 těžkých kulometů a jeden lehký kulomet pro blízkou obranu. Zdroj: Denkschrift

Objekty zesíleného polního opevnění

Zesílené polní opevnění bylo budováno primárně na předpolí opěrných bodů, kde blokovalo komunikace vedoucí od hranic, případně přechody přes vodní toky a bažiny. Budovány byly především dřevozemní objekty pro jeden až dva těžké kulomety a objekty pro polní protitankové kanóny. Jejich stavba započala ihned po stanovení nových západních hranic v roce 1939 jako jejich provizorní zabezpečení. Z těchto staveb se pochopitelně téměř nic nedochovalo. V některých opevněných rajónech se nicméně dodnes zachovalo velké množství betonových provizorních objektů pro těžké kulomety a protitankové kanóny, které byly vybudovány jak na předpolí, tak v některých případech také v rámci opěrných bodů.

Jako zcela netypové se ukázaly dvě pevnůstky, které jsme nalezli na předpolí silně opevněného opěrného bodu východně od Wasosze (Osovecký opevněný rajón). Obě se nacházejí na terénní vlně, umožňující vedení dalekých bočních paleb. Vstup bylo možné uzavřít pomocí obyčejných dřevěných dveří. Uvnitř se nachází jedna malá místnost se dvěma střílnami vytvarovanými z betonu. Výzbroj pravděpodobně tvořily dva těžké kulomety působící do opačných směrů. Tloušťka stěn kolísá od 50 do 100 centimetrů. Použito bylo prostého betonu, pouze s minimem armování. Ve směsi je použit kámen posbíraný z okolních polí - tvoří cca 80% směsi. V rámci Osovského opevněného rajónu je možné narazit na celou řadu těchto staveb v jednostřílnové i dvoustřílnové variantě, často napojených na polní opevnění. V některých z nich jsou stropnice zesíleny pomocí ocelových profilů. Kromě toho byla řada podobných staveb budována v předsunutých postaveních podél celé linie. Nejčastější typy objektů jsou jsou následující:

Fotografie Objekt pro palbu těžkého kulometu - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Fotografie Vchodová část téhož objekt, dobře patrná je struktura kamenobetonu - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Fotografie Objekt pro dva těžké kulomety - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Fotografie Objekt pro dva těžké kulomety - detail střílny tvarované v betonu - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Fotografie Oboustranný objekt pro dva těžké kulomety - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Brzezno
Fotografie Oboustranný objekt pro dva těžké kulomety severovýchodně od Wasosze - Osovecký opevněný rajón, Opěrný bod Komosewo

Objekty pro tankové věže

Jak na Molotovově linie, tak na Stalinově linii byly budovány objekty pro tankové věže. Uplatnila se v nich mimo jiné široká škála věží z vyřazených tanků od typu T-18, přes různé varianty tanků BT, až po T-26. Budovány byly obvykle v týlu opěrných bodů, na místech s dobrým výhledem, případně v blízkosti komunikací pro jejich postřelování. Důraz byl kladen na jejich dobré maskování.

Existovaly tři základní varianty osazení věží, přičemž vzdy byl k dispozici návazný zákopový systém, obvykle s pasivním úkryrem pro posádku, obvykle v dřevozemní podobě. Věže byly instalovány jednoduchým zahrabáním celého tanku, zbaveného nepotřebných částí a napojením na zákopový systém, případně byla věž instalována do dřevozemního objektu. Existovala také varianta železobetonového objektu. V takovém případě se do něj vstupovalo zahnutou chodbou s mříží a následně pancéřovými dveřmi se střílnou na jeho obranu. Následovala místnost telefonisty s ručním ventilátorem, ze které další dveře vedly přímo do technické místnosti pod věži. Obsluhu tvořilo 5 mužů. Označovány byly jako "TOT" případně pouze jako objekty typu "T".

Na území Polska se nezachovala žádná tanková věž. Na hranicích s Finskem řada věží padla v roce 1941 do rukou finské armády, která je později použila ve vlastních fortifikacích. Řada těchto objektů se ve Finsku zachovala dodnes.

Foto
Objekt s tankovou věží T-18 vyzbrojenou těžkým kulometem - Termola nedaleko Kivennapa (Pervomayskoye) Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Tanková věž BT-5 v objektu blokujícím nedalekou komunikaci Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Tanková věž T-18 - Saarijärvi (východně od Salmi (Салми) Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Tanková věž T-18 v obci Termola nedaleko Kivennapa (Pervomayskoye) Zdroj: SA-KUVA
Foto
Interiér dřevozemního objektu s tankovou věží nedaleko Saarijärvi (východně od Salmi (Салми) Zdroj: SA-KUVA
Foto
Specialitou opevnění v okolí Leningradu byly malé objekty s otočnou věží pro těžký kulomet. Na fotografii je zachycen objekt na řece Svir. Zdroj: SA-KUVA

Objekty budované na Stalinově linii

Výstavba Stalinovy linie probíhala ve třech fázích. První dvě v letech 1926/28 - 1930 a v letech 1930 - 1932. Pro toto období jsou typické poměrně jednoduché jednopatrové objekty převážně určené k přímé palbě těžkých kulometů. Dělostřelecké objekty typově vychází ze staveb, budovaných ještě v průběhu 1. světové války například na obranu Helsinek. Pouze na nejohroženějších místech fronty jsou budovány tvrze, případně objekty za použití pancéřových věží.

Nové vzory objektů přicházejí až se třetí fází výstavby, která probíhala v letech 1938 - 1939. Budovány jsou jak nové opevněné rajóny, tak modernizovány ty stávající. Výrazněji jsou zde preferovány objekty pro boční palby. Poměrně neočekávaný posun hranic dále na západ v roce 1939 způsobil, že většina těchto objektů nebyla dokončena a vnitřní vybavení a výzbroj záhy putovaly na novou hranici na stavbu nového opevnění. Pro tyto objekty jsou tak často charakteristické neosazené střílny hlavních zbraní.

Foto
Stalinova linie - většina vybudovaných objektů byla určena k přímé palbě těžkých kulometů. Tento typ objektu byl obecně označovaný jako model B. Zdroj: Denkschrift
Foto
Stalinova linie - objekt pro těžké kulomety Korostenského opevněného rajónu Zdroj: Denkschrift
Foto
Stalinova linie - objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů maskovaný jako hospodářské stavení postřeloval řeku Dněstr. Zdroj: Denkschrift
Foto
Stalinova linie - nedokončený dělostřelecký srub ze třetí stavební fáze probíhající v letech 1938 - 1939. Pro tyto objekty je typické zkosení krakorce nad střílnami hlavních zbraní kvůli jejich výstřelu. Za pozornost stojí také kamenná rovnanina zpevněná betonem. Karelská šíje - Kirjasalo (Кирьясало) Zdroj: SA-KUVA

Fotografie Stalinova linie - dělostřelecký objekt pro boční palbu z let 1938-1939, za pozornost stojí dva vchody. Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Stalinova linie - objekt pro boční palbu z let 1938-1939, nápadná je nízká odolnost, Raasuli (Orechovo) Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Stalinova linie - dělostřelecký objekt v prostoru Rajajoki/Tonteri (dnes zaniklé) Zdroj: SA-KUVA
Foto
Stalinova linie - nedokončený objekt pro boční palbu ze třetí stavební fáze probíhající v letech 1938 - 1939, Raasuli (Orechovo). Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Stalinova linie - objekt pro přímou palbu dvou těžkých kulometů
Fotografie Stalinova linie - detail střílny dělostřeleckého objektu
Fotografie Stalinova linie - dělostřelecký objekt z prvních fází výstavby
Foto
Stalinova linie, Mozyrský opevněný rajón - v několika exemplářich byl vybudován poměrně velký oboustranný objekt vyzbrojený čtveřicí kanónů ráže 76,2 mm. Existovala také varianta tohoto objektu s napojením na podzemí, ve kterém byla umístěna veškerá potřebná infrastruktura - ubikace, sociální zázemí, strojovna, filtrovna a sklad munice. Zdroj: Denkschrift

Tvrze

Ve zcela ojedinělých případech byly na Stalinově linii budovány plnohodnotné tvrze. Ty se skládaly z kulometných a dělostřeleckých objektů, které byly šachtami napojeny na společný podzemní systém. Na nové západní hranici není znám ani jeden případ této výstavby, ke které byly navíc ve většině průběhu pevnostní linie nevhodné geologické podmínky. Naopak na Dálném východě jsou známé poměrně velké tvrze skládající se z typů objektů, které byly budované i na Molotovově linii.

Níže je uveden jeden z příkladů tvrze, vybudované na obranu přechodu přes řeku Sluč. I řada ostatních tvrzí byla vybudována na vysokých březích řek a postřelovala přechody přes ně. Vybudované objekty se příliš neliší od běžné pevnostní výstavby. Pouze v případě dělostřeleckých srubů byl k dispozici nákladní výtah, jinak pouze svislá šachta.

Dle informací v Denkschriftu byla tvrz postavena v letech 1932 - 1933, dělostřelecký srub byl přidán v letech 1938 - 1939. Skládá se ze dvou objektů pro boční palbu dvou těžkých kulometů (č. 100 a 104), dvou třístřílnových objektů pro palbu těžkých kulometů (č. 101 a 102), dělostřeleckého objektu pro dva kanóny ráže 76,2 mm (103) a vchodového objektu, který nedosponoval žádnou aktivní obranou. Do sestavy patřily další dva objekty (č. 98 a 99), které však nebyly napojené na podzemí. Průměrná hloubka podzemí činila 11 metrů a délka chodeb 515 metrů. Průřez chodem 2,15 x 1,05 metrů, sálů 1,85 x 2,45 metrů. V podzemí byly k dispozici dva uzávěry se střílnou pro případ proniknutí nepřítele. V sálech se nacházely především ubikace, filtroventilace, strojovna, velitelství, sociální zázemí a sklady munice. Většina byla soustředěna do prostoru vchodu a v galerii směřující k dělostřeleckému objektu, který se nacházel poněkud v týlu.

Foto
Stalinova linie - nákres tvrze blokující přechod přes řeku Sluč nedaleko města Zvjahel (Nograd Volyňský). Novograd-Volyňský opevněný rajón. Zdroj: Denkschrift
Foto
Stalinova linie - systém napojení třístřílnového kulometného objektu na podzemmí tvrze - Tvrz A jihovýchodně od Zvjahelu. Novograd-Volyňský opevněný rajón Zdroj: Denkschrift
Foto
Stalinova linie - systém napojení dělostřeleckého objektu na podzemí tvrze - Tvrz A jihovýchodně od Zvjahelu. Novograd-Volyňský opevněný rajón Zdroj: Denkschrift

Dřevozemní objetky

Ze dřevozemních objektů se dodnes nezachovalo téměř nic. Přitom byly budovány ve stovkách kusů jako provizorní zabezpečení nových západních hranic hned po jejich stanovení jak s tehdejším Německem, tak Finskem. Později byly budovány také k zesílení Stalinovy linie a na nově vytyčených opevněných rajónech, které měly zastavit postup Wehrmachtu.

Níže umístěné fotografie pocházejí z roku 1941, kdy finská armáda postoupila od nových hranic hluboko do Karelské šíje. Zajímavé je, že řada dřevozemních objektů zde byla budována přímo na nově vzniklé hranici, často na místech, která bylo možné přímo pozorovat z finského území. Výzbroj tvořily nejčastěji jeden až dva těžké kulomety na polní lafetě, umístěné na dřevěném stolku. Výjimkou však nejsou ani objekty vyzbrojené polním protitankovým kanónem, pevnostním protitankovým kanónem DOT-4 nebo pevnostní variantou děla L-17. Z těchto objektů se dodnes zachovalo jen málo, již záhy po jejich opuštění armádou je většinou začalo rozebírat místní obyvatelstvo.

Fotografie Dřevozemní objekt s pevnostním kanónem ráže 76,2 mm L-17 Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Dřevozemní objekt pro těžký kulomet v blízkosti hraničního přechodu Värtsilä. Velikost objektu vynikne v porovnání s postavou vojáka. Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Dřevozemní objekt pro dva těžké kulomety v blízkosti hranic v osadě Pälkjärvi - Sortavalský opevněný rajón Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Provizorní vodou zatopený protitankový příkop
Fotografie Dřevozemní objekt pro protitankový kanón - Summa (Sokolinskoe/Соколинское) jižně od Vyborgu Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Protitankový příkop postřelovaný provizorním dřevozemním objektem Zdroj: SA-KUVA

Výstavba opevnění

Značné množství plánovaných objektů na Molotovově linii, které měly být navíc vybudované ve velmi krátkém čase, kladlo velké nároky na logistiku i samotné stavitele. Rozšiřována byla železniční síť a stavěny systémy úzkorozchodné železnice. Přesouváno bylo značné množství materiálu ze Stalinovy linie. Ke zvýšení efektivity výstaby byly budovány rozlehlé betonářské závody, ze kterých byla umíchaná směs rozvážena na jednotlivá staveniště. Stejně tak byla centralizovaná také příprava bednění a armatury.

Samotná výstavba byla rozčleněna do dvanácti kroků, každá z nich trval 3 - 4 dny. Tím pádem bylo možné bojový objekt dokončit za 36 - 48 dní. Jednotlivé stavební kroky byly následující:

Foto
Nákres betonárky budované obvykle pro výstavbu jednoho uzlu obrany. Zdroj: Denkschrift
Foto
Molotovova linie - opuštěné staveniště objektu pro boční palbu na hranicích s Finskem. Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Opuštěný betonářský závod. Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Opuštěné staveniště bojového objektu Zdroj: SA-KUVA
Fotografie Pozůstatky úzchorozchodné železnice vybudované pro usnadnění výstavby opevnění v Zambrovském opevněném rajónu
Fotografie Nádrž na vodu je nejčastějším pozůstatkem po betonářských závodech - Rávsko-Russký opevněný rajón
Fotografie Další verze nádrže na vodu v betonářském závodě v Zambrovském opevněném rajónu. Voda sem byla čerpána z nedalekého potoka, kde byla pomocí velkého množství trhavin "vyrobena" tůně.
Fotografie Velké množství objektů na Molotovově linii se v době německého útoku nacházela v různých stádiích výstavby od pouze zahájených výkopových prací, až po různá stádia betonáže. Zde se podařilo vybetonovat pouze malou část objetku pro přímou palbu - Osovecký opevněný rajón.